W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy.
Czterodniowy cykl spotkań i imprez zainaugurowany został w czwartkowy poranek, 7 lutego, turniejem golfa, który zorganizowano w klubie golfowym Normandy Shores położonym na urokliwej wyspie w zatoce Biscayne na północnym krańcu Miami Beach. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło tego samego dnia wieczorem w Coral Gables, gdzie uczestnicy kongresu zostali powitani przez przedstawiciela burmistrza Miami, reprezentantów lokalnej izby handlowej South Florida Hispanic Chamber of Commerce oraz Zbigniewa Klonowskiego – prezesa komitetu organizacyjnego „Kongresu 60 milionów” i jego współzałożyciela.
Na piątek, 8 lutego, zaplanowano główny punkt programu kongresu, który każdorazowo stanowią panele dyskusyjne poprzedzone prezentacją wprowadzającą. Ta część odbyła się w sali konferencyjnej ekskluzywnego hotelu Eden Roc, gdzie już na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego dzień wcześniej byłego premiera Jana Olszewskiego. Następnie został odczytany list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników kongresu. Zebrani mieli również okazję obejrzeć nagranie video z przemówieniem Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów nazywając uczestników kongresu ambasadorami Polski zaznaczył między innymi, że Polonia nie stanowi marginesu, lecz ogromną siłę, z której Polska chce korzystać tak, jak to robią inne nacje od lat obecne w amerykańskim życiu publicznym, biznesowym i kulturalnym. Premier podkreślił również, że dzisiaj miłość do Polski należy wzbudzać także u osób, które nie są jej obywatelami, co zresztą uznał za największe zadanie stojące przed Polonią.
Wśród piątkowych prelegentów znaleźli się między innymi Grzegorz Witkowski – wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Anna Maria Anders – Sekretarz Stanu RP oraz Pełnomocnik Rządu ds. Dialogu Międzynarodowego, Maciej Golubiewski – Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Piotr Janicki – Konsul Generalny RP w Chicago, a także Bogdan Chmielewski – Dyrektor Wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Jednym z moderatorów debaty był Dariusz Barcikowski – wydawca „Białego Orła” oraz tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego. Podczas debaty poruszano między innymi takie tematy jak „100-lecie nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych – wizja na przyszłość”, „Rola logistyki i jej wpływ na rozwój handlu między Polską, USA i Ameryką Łacińską” czy też „Współpraca polonijna i promocja kultury polskiej w USA”. Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski pogratulował organizatorom stworzenia cennej inicjatywy, podkreślając istotną rolę kontaktów polskiego biznesu z przedsiębiorstwami amerykańskim.
W piątkowy wieczór uczestnicy Kongresu mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wieczornym bankiecie na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży, który zacumował akurat w porcie w pobliskim Fort Lauderdale. Warto odnotować, że polski żaglowiec w 2018 roku rozpoczął rejs dookoła świata z okazji 100-lecia niepodległości Polski i obecnie szykuje się do pokonania Atlantyku. Uczestników Kongresu powitał na pokładzie komendant żaglowca, kapitan Rafał Szymański, a sama załoga przygotowała dla gości szereg atrakcji, w tym muzykę oraz smakowite jedzenie.
W sobotę, 9 lutego, dla uczestników kongresu przygotowano „tour nieruchomości”, podczas którego zebrani mogli zapoznać się z rynkiem nieruchomości w Miami i odwiedzić pokazowe apartamenty.
Zwieńczeniem zjazdu Polonii w Miami, była 47. edycja balu polonijnego – Polonaise Ball – organizowanego przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej na czele z Lady Blanką A. Rosenstiel, który w sobotni wieczór tradycyjnie odbył się w hotelu Eden Rock. Obszerną relację z balu zamieścimy w kolejnym wydaniu „Białego Orła”.
Marcin Żurawicz
– Cieszymy się z sukcesu Kongresu 60 Milionów i z faktu, że z każdą edycją gromadzi on coraz szersze grono liderów biznesu i polityki, a przede wszystkim najważniejszych przedstawicieli Polonii. Kongres staje się coraz mocniejszą platformą do wymiany poglądów, tworzenia interesów i wszelkiego rodzaju projektów, a w szczególności do komunikacji pomiędzy Polską a Polonią. Idea łączenia 60 Milionów Polaków rozproszonych po świecie w pełni realizuje się i mam nadzieję, że będzie stawała się coraz silniejsza i podczas kolejnych edycji kongresu – Grzegorz Fryc, współtwórca Kongresu i członek komitetu organizacyjnego.
Ideą leżącą u podstaw „Kongresu 60 milionów – Globalnego Zjazdu Polonii” jest integracja polskich środowisk biznesowych zogniskowanych w kraju oraz poza jego granicami. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków. W roku 2018 odbyły się trzy edycje Kongresu. Pierwsza z nich miała miejsce w dniach 9-10 lutego w Eden Roc Hotel w Miami Beach, druga 21 lipca w Buffalo zaś, trzecia 30-31 sierpnia w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. W 2019 roku zaplanowano sześć kolejnych spotkań „Kongresu 60 Milionów” w sześciu różnych miastach usytuowanych w czterech państwach na dwóch kontynentach. „Kongres 60 Milionów” organizowany jest przez „60 mln.pl” przy współudziale firmy Gram-X Promotions i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.