Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się w dwa pierwsze weekendy września.
Doroczny Polsko-Amerykański Festiwal odbywający się w Doylestown, PA to jedna z największych polonijnych imprez. Festiwal zawsze odbywa się we wrześniu i trwa pięć dni – przez Labor Day Weekend i w kolejny weekend. Organizatorzy dbają o rozrywkę dla całych rodzin, to wyjątkowa okazja, by we wspaniałej atmosferze wspólnie spędzić czas, skosztować polskich przysmaków i podziwiać występy artystyczne oraz skorzystać z bogatej oferty towarzyszącego festiwalowi jarmarku.
W zeszłym roku pandemia pokrzyżowała plany organizatorom praktycznie wszystkich polonijnych (i nie tylko) wydarzeń. Mimo to Polsko-Amerykański Festiwal się odbył – choć w zmienionej, jedynie wirtualnej formie. W tym roku powraca w tradycyjnej, znanej od ponad 50 lat.
– Na podstawie obowiązujących przepisów w stanie Pensylwania planujemy zorganizować nasz doroczny Polsko-Amerykański Festiwal. Oczywiście przyglądamy się rozwojowi sytuacji i różnym rozporządzeniom stanowym, ale wedle obecnych ustaleń tegoroczny festiwal odbędzie się w Amerykańskiej Częstochowie zgodnie z planem. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować to wspaniałe wydarzenie w jak najmniej ograniczony sposób – informuje w rozmowie z „Białym Orłem” o. Tymoteusz Tarnacki z Amerykańskiej Częstochowy.
– Zeszłoroczny wirtualny festiwal był świetnym sposobem, aby podtrzymać łączność z wszystkimi przyjaciółmi Sanktuarium i uczestnikami festiwalu. Był to również dobry czas wspólnej i zarazem ciężkiej pracy naszych wolontariuszy, aby wszystko przygotować w formie wirtualnej. Pod tymi względami na pewno ta forma się sprawdziła, zwłaszcza w czasie kwarantanny. Jednak z pewnością ciężko porównywać w jakikolwiek sposób wirtualny festiwal do tradycyjnej formy. Nie da się bowiem przekazać za pomocą świata wirtualnego tego, co dzieje się na terenie naszego Sanktuarium w dniach festiwalowych. Nasz festiwal jest jednym z największych polonijnych festiwali w USA i zarazem jest też ogromnym wsparciem materialnym, pomagającym utrzymać Amerykańską Częstochowę, więc przeprowadzenie wirtualnej formy nie jest satysfakcjonujące dla nas także i pod tym względem. Jednak na pewno miał on ogromne walory w kwestii promocji Amerykańskiej Częstochowy i polskiej kultury w USA – tłumaczy o. Tarnacki, wspominając sytuację z zeszłego roku.
W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 4, 5, 6 oraz 11 i 12 września w zwykłej formie. Jednak wydarzenie na pewno będzie relacjonowane w mediach tradycyjnych i społecznościowych. – Z pewnością, mając już więcej doświadczenia w przeprowadzeniu wirtualnej relacji, będziemy starali się w jakiś sposób wykorzystać różne media, aby pokazać niesamowity i żywy klimat naszego festiwalu. Ale stawiamy na tradycyjną – plenerową formę. Myślę, że wszyscy już za tym tęsknimy – mówi o. Tymoteusz.
I choć dostrzega pewne zalety „wirtualizacji” polonijnych wydarzeń kulturalnych, takie jak popularyzacja i lepsza promocja polskości i polskich zwyczajów w USA oraz możliwość dotarcia do szerszej grupy odbiorców, to jednak taka forma nie jest w stanie zastąpić rzeczywistego spotkania „na żywo”. – W rzeczywistości wirtualnej umyka nam wiele rzeczy, wiele kluczowych niuansów, zapachów, smaków i przede wszystkich relacji międzyosobowych i osobistych spotkań, które chyba są najlepszym nośnikiem przekazywania kultury i wiary – podsumowuje.
Wszelkie informacje dotyczące Polsko-Amerykańskiego Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie można znaleźć na stronie polishamericanfestival.org.
Joanna Szybiak
Fot. czestochowa.us