niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolacy wdzięczni amerykańskiemu żołnierzowi

Polacy wdzięczni amerykańskiemu żołnierzowi

27 maja w siedzibie konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku odbyło się niezwykłe wydarzenie. W szeregi Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) wstąpił amerykański żołnierz – sierżant Corey Speck.

Sierżant Corey Speck składa przysięgę weterańską przed p.o. Komendanta SWAP Tadeuszem Antoniakiem. Fot. Maciej Rusiński

Historia Coreya Specka sięga wydarzeń roku 2009, kiedy to w heroiczny sposób uratował życie polskiego żołnierza kaprala Marcina Kulasa, podczas ostrzału przez talibskich terrorystów w Afganistanie. Ceremonia nadania członkostwa wiązała się ze złożeniem przysięgi, którą odebrał p.o. Komendanta Naczelnego SWAP Tadeusz Antoniak. Adiutant generalny SWAP Marek Chrościelewski w swojej przemowie podkreślił, że zaszczytem jest mieć w swoich szeregach człowieka, który uratował życie Polaka, nie bacząc na zagrożenie utraty swojego życia. Konsul Generalny Adrian Kubicki natomiast zauważył, że to wydarzenie bardzo dobrze obrazuje sojusz polsko-amerykański, który dzisiaj jak nigdy jest na najwyższym poziomie.

Na uroczystości wręczono również pamiątkowe ryngrafy z wizerunkiem pomnika Żołnierzy Wyklętych, który Komitet Smoleńsko-Katyński wybudował w Amerykańskiej Częstochowie w 2016 roku. Jeden z tych ryngrafów honorowych otrzymał również sierżant Corey Speck, którego przodkowie pochodzą z Polski. Dziękując, powiedział zebranym: „Dzisiaj naprawdę poczułem się Polakiem i jest to bardzo ważne dla mnie i mojej żony”.

Obdarowani ryngrafami (od lewej): Tadeusz Antoniak, Corey Speck, konsul Adrian Kubicki, wicekonsul Mateusz Gmura, reż. Grzegorz Zasępa, Paweł Grzegorczyk, Jacek Szklarski, Marek Chrościelewski, Adam Stępień, Aneta Antoniak. Fot. Maciej Rusiński

Wśród uhonorowanych ryngrafami znaleźli się również: Grzegorz Zasępa – twórca serii filmu „Weterani Wyrwani Śmierci”, konsulat RP w Nowym Jorku – ryngraf złożono na ręce konsula generalnego Adriana Kubickiego i wicekonsula Mateusza Gmury oraz członkowie Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, także Klubów Gazety Polskiej, działacze polonijni – Paweł Grzegorczyk i Jacek Szklarski.

Uroczystość została zorganizowana przy współpracy konsulatu RP w Nowym Jorku, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego.

Małgorzata Bojko & Aneta Antoniak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułParada z okazji Memorial Day w Clark
Następny artykułTradycja powraca!

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -