poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkUroczyste zakończenie roku szkolnego w Glen Cove

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Glen Cove

Glen Cove to urokliwe miasteczko położone w północnej części Long Island. 99 lat temu emigranci z Polski założyli tu Polski Dom Narodowy (PDN), a kilka lat wcześniej – w 1909 r. – w diecezji Rockville Center powołano wieloetniczną parafię w Glen Head (w bliskim sąsiedztwie PDN), gdzie odbywają się msze św. w języku polskim dla Polonii. Nową parafię dedykowano św. Jackowi i to tutaj, w budynkach przykościelnych mieści się Polska Szkoła Dokształcająca im. I. Paderewskiego, która została założona w 1930 roku.

Prezes na Nowy Jork z Centrali Polskich Szkół Dokształcających gratuluje nauczycielom i uczniom. Fot. Elżbieta Popławska

Zakończenie roku szkolnego poprowadziła Agata Strzelichowski, dyrektor szkoły i utalentowana organizatorka życia polonijnego w tej okolicy. Po oficjalnym przywitaniu zaproszonych gości, uczniów i rodziców podziękowała rodzicom i nauczycielom za wysiłek włożony w to, aby szkoła funkcjonowała i przetrwała okres pandemii.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: ks. Jerzy Breś, który w krótkim wystąpieniu przypomniał jak ważną sprawą (nie tylko dla emigranta) są jego korzenie i rodzina, Renata Jujka – prezes terenowa Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce na stan Nowy Jork, przedstawicielki Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z oddziału na Maspeth, sponsora nagród dla dzieci i nauczycieli: Sylwia Ryznar i Hanna Olszowska oraz przedstawiciele lokalnego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej: Ryszard Brzozowski – prezes oraz Halina i Zbyszek Koralewscy, członkowie zarządu. Wśród gości znaleźli się również: Tymon Meehan – były uczeń i jeden ze sponsorów szkoły, Janusz Grabarz i Joanna Keczmer – byli dyrektorzy szkoły wspierający placówkę oraz ks. Daniel Nash – administrator parafii św. Jacka.

Reklama (Google)
Podczas zakończenia roku szkolnego Daria Mularczuk i dyrektor Agata Strzelichowski (od prawej) podziękowały rodzicom Annie i Bogdanowi Czerwonka za wieloletnie zaangażowanie. Fot. Elżbieta Popławska

Z uwagi na niespodziewane okoliczności na uroczystości niestety nieobecna była prezes Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove Elżbieta Majewska, której dyrektor szkoły podziękowała za owocną współpracę i donacje dla szkoły. Ze względu na wcześniejsze zobowiązania nie mógł również przybyć na uroczystość konsul generalny RP Adrian Kubicki, który przesłał list gratulacyjny dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Konsul podziękował w nim za wysiłek włożony w wychowanie i nauczanie w duchu polskości, miłość do języka polskiego i kultury polskiej. Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy śmierci patrona szkoły, wybitnego pianisty, kompozytora, a także wielkiego polskiego patrioty Ignacego Paderewskiego konsul przypomniał sylwetkę wybitnego Polaka i jego zasługi w obronie wolności ojczyzny. Po oficjalnym powitaniu i przemowach dyrektor Agata Strzelichowski poprosiła nauczycieli, aby rozdali świadectwa, dyplomy i wyróżnienia.

Swoje klasy zaprezentowali: Evelina Backiel – nauczycielka najmłodszej grupy – przedszkola (była uczennica Polskiej Szkoły), Izabela Jagustyn – nauczycielka zerówki i grupy „prawie już pierwszaki” (absolwentka Polskiej Szkoły), Joanna Keczmer – nauczycielka zastępująca w tym dniu Urszulę Pinto (wychowawczynię kl. 2), Milena Strzeszewska – nauczycielka kl. 4, Mariola Klusek – nauczycielka kl. 6, Daria Mularczuk nauczycielka kl. 8, Darek Rydzewski – nauczyciel zajęć „Polski Jako Język Obcy”. Na uwagę zasługiwała personalizacja oceny uczniów i ich całorocznej pracy, co też podkreśliła prezes Renata Jujka w swoich gratulacjach. – To wspaniały powrót do najbardziej sprawdzonej merytoryki pedagogicznej – podsumowała. – To wielka sprawa dla każdego młodego człowieka, aby indywidualnie omówić jego uczniowską sylwetkę i skupić uwagę tylko na jego osobie – dodała.

Wychowawczyni klasy 6 Mariola Klusek (z lewej) z dyrektorką żegnają i nagradzają uczniów. Fot. Elżbieta Popławska

Klasa 8 otrzymała świadectwa na końcu części oficjalnej uroczystości, ponieważ kończyła w tym roku szkolnym szkołę podstawową. Wychowawczyni kl. 8 Daria Mularczuk ze wzruszeniem pożegnała absolwentów, przywołując cytat Cypriana Kamila Norwida: „Chcąc mieć przyszłość, należy mieć przeszłość”. – Dzięki polskim korzeniom, kultywowaniu tradycji i kultury ojczyzny waszych przodków oraz poczuciu polskiej tożsamości macie fundamenty przeszłości, na których możecie budować piękną przyszłość. Wierzę w was i wierzę, że kapitał polskiego wykształcenia, którym was obdarzyliśmy, pomnożycie wielokrotnie. Jestem z was bardzo dumna i dziękuję za wspólnie spędzony czas na lekcjach w naszej szkole. W tygodniu 101. rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II, który szczególnie ukochał młodzież, dedykuję wam jego słowa: „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” – mówiła. Wszyscy uczniowie klasy 8 otrzymali nagrody: kubek z logo szkoły i życzeniami w języku polskim, nagrodę pieniężną od sponsora PSFCU, Biblię Rodzinną w języku polskim oraz ramkę ze zdjęciami z minionych lat spędzonych w szkole.

Różne nagrody otrzymali niemal wszyscy uczniowie, natomiast warto podkreślić osiągnięcia tych szczególnie się wyróżniających. Nagrodę Prezesa Centrali Polskich Szkół Dokształcających otrzymała Sabrina Backiel – kl. 8, a Dyplom Ambasadora RP: Emily Martinovich – kl. 2, Mikayla Berestecki – kl. 6 i Emily Czerwonka – kl. 8. Wyróżnienia za udział w Akademii 3 Maja otrzymało 16 uczniów, a nagrody za postępy w nauce ufundowane przez PSFCU odebrało 15 uczniów. Wręczono też specjalne wyróżnienia dla kadry szkoły: Nagrodę dyrektora za wkład pracy administracyjnej otrzymała Anna Pogorzelska – skarbnik szkolny, a nagrodę dyrektora dla nauczyciela otrzymał Darek Rydzewski, który prowadzi zajęcia „Polski Jako Język Obcy”. Szczególne podziękowania otrzymały Evelina Backiel i Izabela Jagustyn. Było również wiele wyróżnień dla osób zaangażowanych i przyjaciół szkoły, wśród których specjalne podziękowania otrzymali rodzice, którzy przez wiele lat aktywnie angażowali się i wspierali działalność szkoły: Anna i Zdzisław Backiel oraz Anna i Bogdan Czerwonka.

Uczniowie szkoły podczas zakończenia roku. Fot. Elżbieta Popławska

Na zakończenie, przy kawie i słodkościach serwowanych przez szkołę, wszyscy zaproszeni goście i rodzice mogli obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez Darię Mularczuk na pożegnanie kl. 8, a także wysłuchać programu muzyczno-wokalnego pod dyrekcją Bogdana Czerwonki. W programie artystycznym wystąpili: dzieci Sabina Backiel, Emily Czerwonka, Natalia Janeczko, Antony Karasiński, Aleksandra Strzelichowski oraz dorośli: Bogdan Czerwonka, Janusz Grabarz, Grzegorz Strzelichowski. Na zakończenie uroczystości nie pozostało nic innego, jak życzyć uczniom udanych wakacji.

Elżbieta Popławska

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -