sobota, 23 listopada, 2024

Rocznicowe obchody

W niedzielę, 10 lipca, w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary Zbrodni Wołyńskiej oraz Obławy Augustowskiej.

Uroczystość odbędzie się pod Pomnikiem Mściciela w Doylestown, poświęconym ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Fot. wikipedia

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, który poświęcony jest pamięci ofiar rzezi wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

11 lipca br. przypada 79. rocznica tzw. „krwawej niedzieli”, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Do skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców, przeprowadzonego przez Ukraińską Powstańczą Armię i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów – Banderowców, wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę ludzi w kościołach. Mordów dokonano podczas nabożeństw. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Tylko tego dnia zginęło ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Zamordowano również wielu kapłanów. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Aby upamiętnić ofiary tych wydarzeń, 11 lipca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

12 lipca poświęcony jest natomiast pamięci Polaków zamordowanych w pacyfikacji terenów Puszczy Augustowskiej i jej okolic latem 1945 roku. Pacyfikacji dokonały oddziały Armii Czerwonej i NKWD, wspomagane przez funkcjonariuszy UB oraz żołnierzy 1. Praskiego Pułku Piechoty. Około 600 Polaków po aresztowaniu zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i ślad po nich zaginął. Najprawdopodobniej zostali wywiezieni w okolice Grodna i tam zamordowani. Do dziś nie zostali odnalezieni.

W imieniu Ojców Paulinów oraz Stowarzyszenia Pamięć zapraszamy do uczczenia pamięci ofiar pod Pomnikiem Katyńskim w Amerykańskiej Częstochowie oraz wspólną modlitwę na mszy świętej o godz. 12.30 pm. Zachęcamy do przyniesienia kwiatów oraz zapalenia zniczy – mówi Grzegorz Tymiński, prezes Stowarzyszenia Pamięć. – Jeśli nie możecie Państwo być razem z nami, to zachęcamy do zapalenie świeczek w oknach w niedzielę wieczorem jako wyraz naszej pamięci – zachęca.

Informacja prasowa, opr. WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -