Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Moja babcia zmarła niedawno z powodu komplikacji związanych z Covid-19. Przed śmiercią babcia poinformowała mnie, że zostawia po sobie testament, w którym wyznaczyła mnie zarządcą spadku. W testamencie babcia zamieściła ponoć instrukcje dotyczące podziału jej majątku po śmierci na trzy równe części pomiędzy mnie i moje dwie siostry, jak również wskazówki dotyczące pochówku i transportu jej zwłok do Polski. Jakie powinnam podjąć kroki? Czy konieczne będzie postępowanie spadkowe w sądzie na Florydzie, czy też można przeprowadzić je w Polsce? Jak długo trwa postępowanie spadkowe na Florydzie i czy można go uniknąć poprzez nieformalny podział majątku, jeżeli wszyscy spadkobiercy są zgodni?
Anna z Indian Rocks Beach, FL
Droga Pani Anno
Postępowanie spadkowe to proces sądowy, w którym majątek spadkowy zmarłego przechodzi prawnie na spadkobierców. Jeżeli osoba zmarła pozostawiła po sobie majątek spadkowy (na przykład nieruchomości lub konta bankowe) i sporządziła testament lub zmarła bez testamentu lub trustu, aby spadkobiercy mogli oficjalnie przejąć ten majątek, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego. W przypadku braku testamentu dziedziczenie odbywa się z mocy ustawy. Jeżeli natomiast osoba zmarła zamiast testamentu sporządziła trust i zasiliła go majątkiem lub w inny sposób zaplanowała uniknięcie postępowania spadkowego (na przykład sporządzając tzw. „Lady Bird Deed”), nie będzie wówczas konieczne przeprowadzenie postępowania spadkowego i będzie można majątek podzielić nieformalnie bez nadzoru sądu. Powinna Pani zatem zacząć od przeszukania domu babci w celu odnalezienia testamentu lub trustu oraz innych dokumentów mogących pomóc w zidentyfikowaniu i inwentaryzacji całego majątku babci i ustalenia, czy pozostawiła po sobie majątek spadkowy. Należy pamiętać, że nie każdy majątek jest majątkiem spadkowym i tylko majątek spadkowy podlega postępowaniu spadkowemu. Jeżeli Pani babcia była właścicielką nieruchomości, należy sprawdzić w jaki sposób zapisany jest w księgach publicznych tytuł własności tej nieruchomości w celu ustalenia, czy wejdzie ona w skład majątku spadkowego. Jeżeli babcia miała skrytkę bankową, w której mogła schować testament, należy wystąpić do banku o jej otwarcie, aby uzyskać dostęp do testamentu. W tym celu bank może wymagać okazania odpowiedniego nakazu sądowego. Aby uzyskać pomoc w otrzymaniu takiego nakazu oraz ustalić, czy konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego, powinna Pani skontaktować się z doświadczonym adwokatem. Sądy Florydy są właściwe do rozstrzygania spraw spadkowych, jeżeli osoba zmarła była w chwili śmierci rezydentem Florydy lub pozostawiła na Florydzie nieruchomości. Tak więc, jeżeli Pani babcia była rezydentką Florydy i/lub była właścicielką nieruchomości na Florydzie, postępowanie spadkowe będzie trzeba przeprowadzić na Florydzie. Jeżeli istnieje testament, należy go złożyć w sądzie w ciągu 10 dni od momentu otrzymania informacji o śmierci lub w ciągu 10 dni od odkrycia testamentu. Jeżeli natomiast zmarła zamiast testamentu pozostawiła trust, który zasiliła całym swoim majątkiem, nie będzie konieczne przeprowadzenie postępowania sądowego i osoby wyznaczone do dziedziczenia w truście przejmą ten majątek bez udziału sądu. Postępowanie spadkowe na Florydzie trwa minimum kilka miesięcy. W celu zorganizowania transportu zwłok do Polski zalecam kontakt z ambasadą RP w Waszyngtonie, która może pomóc w załatwieniu wymogów formalnych i koniecznych dokumentów prawnych. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat prawa na Florydzie, zapraszam do wysłuchania moich podcastów w języku polskim dostępnych na mojej stronie internetowej www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.