niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyZapisy i usługi Medicare w czasach koronawirusa COVID-19

Zapisy i usługi Medicare w czasach koronawirusa COVID-19

W czasach, gdy pandemia COVID-19 dezorganizuje nasze życie, utrudniając dostęp do urzędów, sklepów, aptek, szkół i restauracji, stresującymi stają się wydawałoby się proste sytuacje, takie jak na przykład dopełnienie formalności związanych z wejściem w federalny program opieki medycznej Medicare. W USA wszystkie biura Social Security Administration oraz większość biur Department of Health and Human Services jest zamkniętych dla petentów. Nadal obowiązują kwarantanny i dystans społeczny (social dystansing).

Osoby, które w tym roku kończą 65 i nie posiadają ubezpieczenia w pracy, powinny zapisać się na część A i B Medicare. Fot. Archiwum WEM

Na zakażenie wirusem jesteśmy narażeni wszyscy, ale osoby o obniżonej odporności i osoby starsze są najbardziej zagrożone poważnymi komplikacjami i mogą wymagać hospitalizacji. Leczenie może być długotrwałe, bolesne i kosztowne. Jak działa i co pokrywa w takim przypadku ubezpieczenie Medicare?

Jak Medicare pokrywa testy na koronawirusa i leczenie COVID-19?

Medicare wydało wytyczne odnośnie pokrycia testów, badań diagnostycznych i leczenia COVID-19. Według nich pokrycia Medicare są następujące:

 • Oryginalne Medicare pokrywa testy laboratoryjne na koronawirusa. Pacjent nie powinien ponosić dodatkowych kosztów;
 • Oryginalne Medicare pokrywa medycznie uzasadniony pobyt w szpitalu. Pokryty jest również koszt kwarantanny w szpitalu, jeżeli pacjent jest zdiagnozowany z koronawirusem i w normalnych okolicznościach byłby wypisany ze szpitala;
 • Koszty szczepionki zatwierdzone przez FDA (Food and Drug Administration) będą pokryte przez część D Medicare – plan zniżkowy na leki na receptę (PDP);
 • Oryginalne Medicare pokrywa również koszty teleserwisów (wirtualnych wizyt lekarskich przez telefon, tablet lub komputer);
 • Osoby posiadające część C Medicare, czyli plany typu Medicare Advantage, mają dostęp do tych samych benefitów. Test na koronawirusa powinien by pokryty w całości. Wiele z tych planów również oferuje także teleserwisy, czyli wirtualne konsultacje lekarskie.

Medicare ostrzega przed falą oszustów, którzy wykorzystują pandemię koronawirusa. Dlatego zaleca zachowanie szczególnej ostrożności przy podawaniu danych osobistych.

Kto się kwalifikuje i co pokrywa Medicare?

Medicare jest programem ubezpieczeniowym na zdrowie dedykowanym osobom z uregulowanym statusem emigracyjnym, spełniającym określone warunki historii zawodowej oraz osobom, które:

 • ukończyły 65 lat lub więcej;
 • poniżej 65. roku życia Medicare przysługuje osobom przebywającym na rencie inwalidzkiej (disability) przez okres co najmniej 24 miesięcy;
 • osobom w końcowym stadium choroby nerek (ESRD);
 • osobom ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).

Jak się zapisać na Medicare w sytuacji, kiedy urzędy są zamknięte?

Inaczej zapisują się osoby, które są nowe w systemie Medicare, a inaczej osoby, które już posiadają część A Medicare. Poniżej przedstawiamy obydwie metody.

Osoby bez Części A

Osoby, które w tym roku kończą 65 i nie posiadają ubezpieczenia w pracy, powinny zapisać się na część A i B Medicare. Najprostszą metodą jest udanie się do jednego z lokalnych biur Medicare wraz z oryginałem dokumentów potwierdzających Państwa status emigracyjny, np.:
– amerykańskie obywatelstwo – certyfikat naturalizacji lub US paszport;
– legalny rezydent, czyli zielona karta i polskie świadectwo urodzenia wraz z notarialnym tłumaczeniem.

Niestety, w związku z panującą epidemią, wszystkie urzędy Social Security Administration są zamknięte dla petentów. Dlatego radzimy załatwiać sprawy związane z Medicare co najmniej na 3 miesiące przed 65. urodzinami.

Co możemy zrobić?

 • Dzwonić do głównego biura Social Security: (800) 772-1213 – czas oczekiwania może dojść nawet do kilku godzin;
 • Dzwonić do lokalnego biura Social Security Administation;
 • Samodzielnie zarejestrować się i wypełnić aplikację na stronie www.ssa.gov. W takim przypadku biuro Social Security Administation powiadomi Was, jakie formalności potrzebne są do zakończenia rejestracji;
 • Skontaktować się z biurem Medicare po polsku (844) 654 5185. Bezpłatnie pomożemy w wypełnieniu aplikacji na stronie rządowej, poinformujemy o wszystkich formalnościach, które będą wymagane do zakończenia rejestracji i dostarczymy Państwu kopie wszystkich wypełnionych aplikacji.

Aplikacja tylko o Część B

Osoby, posiadające tylko Medicare część A i ubezpieczenie w pracy, mają 8 miesięcy od jego zakończenia o wystąpienie o część B Medicare.

Niestety im dłużej zwlekamy z zapisem, tym później otrzymamy ubezpieczenie. Tym z Państwa, którym zależy na płynnym przejściu ze świadczeń ubezpieczenia grupowego na Oryginalne Medicare, zalecamy zapisanie się na część B Medicare, zanim się skończy ubezpieczenie w pracy. Pamiętajmy, że czas na wykupienie części D Medicare, czyli planu na leki na receptę, lub planu typu Medicare Adventage, czyli części C Medicare, zawierającego plan na leki na receptę, mamy tylko 60 dni od zakończenia ubezpieczenia z pracy.

Aby starać o część B, należy wypełnić formy CMS-40B i CMS-L564. Obie formy możecie Państwo znaleźć na stronie www.ssa.gov lub skontaktować się z biurem Medicare po polsku.

Formę CMS-40B i sekcję A formy CMS-L564 wypełniamy sami, natomiast Sekcję B formy CMS-L564 uzupełnia pracodawca lub osoba odpowiedzialna za ubezpieczenie z pracy.

Po podpisaniu obu form możecie dostarczyć je Państwo do lokalnego biura Social Security Administation. Większość z nich posiada specjalne skrzynki korespondencyjne. Możecie również skontaktować się z Medicare po polsku (844) 654 5185, dostarczyć tam (emailem, faxem lub pocztą) podpisane formy i kopie dokumentów tożsamości, a my zajmiemy się dostarczeniem ich bezpośrednio do urzędników Social Security Administation zajmujących się reaktywacją części B Medicare.

Robert Sobczak
Doradca Ubezpieczeniowy


Robert Sobczak – studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW (Berlin) oraz Keller Graduate School of Management (Chicago). Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare. Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku®, Zdrowie Życie Przyszłość. Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -