wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusetts100 lat Polskiej Narodowej Unii Kredytowej

100 lat Polskiej Narodowej Unii Kredytowej

Trudno uwierzyć, że minęło już 100 lat od powstania Polskiej Narodowej Unii Kredytowej. Założona sto lat temu w Chicopee, MA przez grupę Polaków instytucja nadal funkcjonuje i nadal realizuje swoją misję, nie tylko świadcząc usługi finansowe w zachodnim Massachusetts i Connecticut, ale też wspierając lokalną społeczność.

Polska Narodowa Unia Kredytowa należy do największych i najbardziej prężnych instytucji finansowych w zachodnim Massachusetts. Fot. Archiwum PNCU

Sto lat historii

Unie kredytowe to instytucje finansowe, które stawiają sobie za cel działanie dla poprawy sytuacji materialnej i szans życiowych swoich członków oraz ich rodzin. Różnią się od banków tym, że to właśnie członkowie są właścicielami instytucji, a zyski inwestowane są w inicjatywy społeczne bądź w samych członków w formie lepszych oprocentowań lokat lub niższych stóp procentowych w przypadku pożyczek. Cechuje je również spółdzielczy model zarządzania. Unie kredytowe rozpowszechniły się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Są oparte na przejrzystych zasadach i stanowią doskonałą alternatywę wobec parabanków i firm pożyczkowych, które nierzadko stosują nieetyczne praktyki. Jednak u podstaw idei powstawania i działania unii kredytowych leżą nie tylko przesłanki ekonomiczne. Chodzi w nich bowiem nie tylko o umożliwienie ludziom równego dostępu do usług finansowych, ale również o rozwijanie myśli solidaryzmu społecznego, uwrażliwianie na potrzeby innych i wspólne działanie dla ich dobra. Takie też idee przyświecały grupie piętnastu polskich imigrantów, którzy w 1921 roku postanowili założyć w Chicopee instytucję, która umożliwiłaby łatwe i bezpieczne gromadzenie oszczędności i udzielałaby niskooprocentowanych pożyczek dostępnych dla członków lokalnej społeczności. Polska Narodowa Unia Kredytowa powstała dokładnie 15 marca 1921 roku. Kapitał początkowy wynosił zaledwie 350 dolarów. Instytucja początkowo mieściła się w szerokim na 15 stóp i długim na 25 stóp biurze przy 222 Exchange Street w Chicopee, współdzielonym z innymi biznesami z branży nieruchomości i ubezpieczeń. Jednak od samego początku członkostwo było otwarte dla każdego. Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni lat zachodziło wiele zmian, ale najwyższa jakość świadczonych od lat usług i bankowość na wysokim poziomie pozostały niezmienne. Tym, co również wyróżnia polską unię kredytową spośród innych tego typu instytucji, jest prawdziwe i potwierdzone licznymi przykładami zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

Prezes i dyrektor wykonawczy PNCU Jim Kelly jest dumny z osiągnięć instytucji, którą kieruje, i zapowiada jej dalszy rozwój. Fot. Archiwum PNCU

Społeczne zaangażowanie i najwyższa jakość usług

Podsumowując jubileusz 100-lecia Polskiej Narodowej Unii Kredytowej, Jim Kelly – prezes i dyrektor generalny PNCU – powiedział: „W ciągu ostatnich 100 lat PNCU była w stanie pomóc zarówno osobom fizycznym, firmom, jak i całym społecznościom. Pomogliśmy wielu rodzinom spełnić ich marzenie o pierwszym własnym domu, pomogliśmy wielu młodym ludziom zrealizować marzenie o studiach i wyższym wykształceniu, pomogliśmy także wielu osobom zaoszczędzić na ich przyszłość. Z niecierpliwością czekamy na kolejne 100 lat służby społeczności”.

I podczas gdy gospodarka nadal mocno odczuwa skutki pandemii COVID-19, Jim Kelly podkreśla, że nawet w trudnych czasach na PNCU można polegać. – PNCU to dobry wybór, zarówno na czasy pogody, jak i na czas burzy. Świętujemy nie tylko samo 100-lecie istnienia, ale także nasze osiągnięcia, dzięki którym staliśmy się jednym z głównych graczy w branży finansowej w zachodnim Massachusetts, z aktywami oscylującymi wokół 700 milionów dolarów – twierdzi Kelly.

To przełomowy rok dla Unii Kredytowej. Niewiele jest organizacji, które mogą powiedzieć, że istnieją tak długo, jak PNCU – mówi Sarah Mailhott, manager ds. marketingu w PNCU. – Założyciele Polskiej Narodowej Unii Kredytowej postrzegali jej utworzenie jako sposób na zapewnienie swojej społeczności możliwości oszczędzania i pożyczania pieniędzy. Pięć pokoleń później nadal dostarczamy wyjątkowe produkty i usługi, na które ludzie liczą – dodaje.

Ze względu na COVID-19 niemożliwa była organizacja jubileuszowej uroczystości, jednak w każdym z oddziałów PNCU można dostać kopię Broszury Historycznej Polskiego Związku Kredytowego lub Kalendarz Stulecia 2021.

Polska Narodowa Unia Kredytowa z siedzibą w Chicopee jest unią kredytową oferującą pełny zakres produktów konsumenckich i biznesowych. PNCU posiada osiem oddziałów zlokalizowanych w Chicopee, Granby, Westfield, Southampton, Hamden i Wilbraham. Usługi online dostępne są na www.pncu.com, PNCU posiada również profil na facebook.com/PolishNationalCreditUnion.

Depozyty są federalnie ubezpieczone przez National Credit Union Administration (NCUA), a także przez Massachusetts Credit Union Share Insurance Corporation (MSIC). Numer NMLS Polskiej Narodowej Unii Kredytowej to 439259.

opr. JLS

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -