piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyUroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Newark

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Newark

W niedzielę, 7 marca, w Newark, NJ odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej we współpracy z Klubami Gazety Polskiej, Kołem Przyjaciół Radia Maryja, Okręgiem 2 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Pl. 51/99 SWAP.

Uroczyste nabożeństwo w kościele św. Kazimierza Królewicza w Newark odprawił proboszcz ks. Andrzej Ostaszewski w koncelebrze z dwoma innymi duchownymi. Ks. Ostaszewski przywitał zebranych, a do świątyni wprowadzone zostały poczty sztandarowe.

W uroczystości udział wzięli liczni goście. Obecni byli m.in.: wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Katarzyna Konopka oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie gen. Cezary Wiśniewski, Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2021 Jadzia Heidi Kopala, dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski oraz członkowie Rady Dyrektorów PSFUK, prezes Koalicji Polonii w Ameryce dr Stanisław Śliwowski, koordynator Klubów Gazety Polskiej na USA i Kanadę Maciej Rusiński i Jacek Szklarski, reprezentujący Redutę Dobrego Imienia. Obecni byli także liczni przedstawiciele środowisk harcerskich, weterańskich, w tym również członkinie Korpusu Pomocniczego Pań oraz uczniowie z Polskiej Szkoły im. Kazimierza Królewicza w Newark wraz z dyrektor placówki Urszulą Górą.

Wicekonsul Katarzyna Konopka odczytała list Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, skierowany do organizatorów oraz uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Newark oraz list konsula generalnego w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.

Po wystąpieniach gości specjalnych głos zabrał Teofil Lachowicz, redaktor naczelny pisma „Weteran”, członek Zarządu Głównego i Zarządu Okręgu 2. SWAP, który powiadomił zebranych, że nadeszły listy również od ministra Jana Dziedziczaka z Kancelarii Premiera RP i od Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza. Listy te adresowane są do żyjących w USA Żołnierzy Niezłomnych i do organizatorów oraz uczestników uroczystości.

Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci. Był to moment niezwykle podniosły i wzruszający, gdyż po każdym przeczytanym nazwisku, a było ich kilkadziesiąt, zebrani w kościele chóralnie weterani odpowiadali: „Cześć Jego Pamięci!”.

Na koniec uroczystości przedstawiciele Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego: Aneta Antoniak, Adam Stępień i Jacek Szklarski wręczyli ryngrafy osobom zasłużonym, które przyczyniły się do powstania Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Amerykańskiej Częstochowie. Ryngrafy otrzymali dr Stanisław Śliwowski, Jacek Kusiński i Wiesław Czarnota. Ryngraf Honorowy otrzymał ks. Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii świętego Kazimierza oraz kapelan SWAP.

Zwieńczeniem uroczystości upamiętniających bohaterstwo i poświęcenie Żołnierzy Niezłomnych było wspólne odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę…”.

JLS
Fot. Facebook.com

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -