niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaZmiany w obostrzeniach od 1 grudnia

Zmiany w obostrzeniach od 1 grudnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek zmianę limitów, między innymi w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, 29 listopada. Fot. Piotr Nowak/PAP

Szef resortu zdrowia w poniedziałek zapowiedział wprowadzenie nowych ograniczeń sanitarnych. Jak wyjaśnił, decyzja ta jest związana nie tylko z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa omikron, ale chodzi również o zmniejszenie obecnej skali zakażeń.

„Po pierwsze we wszystkich tych obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc. – przypominam, że w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione – limit zostanie zmieniony, zmniejszony do 50 proc. To dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki” – poinformował Niedzielski.

Zmieniony będzie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób – nowy limit to 100 osób. Jak wskazał minister, chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.

Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. „Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę do 250 osób” – powiedział Niedzielski.

Większe obostrzenia będą również m.in. w siłowniach. „Do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard – tam gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, obecnie podnosimy ten limit na 15 m2”– poinformował szef MZ.

Niedzielski zastrzegł, że „jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień”. „Ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie taki 2,5–tygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją, ale też jednak chcemy zobaczyć, czy w tym okresie narzędziami tego typu udaje nam się przyspieszyć redukowanie fali, którą w tej chwili mamy, czyli doprowadzenie do jej wyraźnych spadków” – powiedział.

„Ryzyko, że kolejna fala, czy kolejne wzrosty zakażeń mogą startować z wysokiego pułapu, z jakim mamy teraz do czynienia, to są w naszej ocenie przesłanki, które powodują, że musimy zmienić to podejście, które do tej pory prezentowaliśmy. Dlatego od 1 grudnia zmieniamy restrykcje, które obowiązują” – dodał.

Olga Zakolska, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Klaudia Torchała, Iwona Żurek/PAP 

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -