sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaTurystykaZielone miasta w Polsce

Zielone miasta w Polsce

Odpoczywać w otoczeniu zieleni i przyrody, ale nie rezygnować z uroków i atrakcji miasta. To marzenie wielu, ale czy realne do spełnienia? W Polsce tak! Poznaj wspaniałe polskie aglomeracje, w których połączysz wielkomiejskie walory z odpoczynkiem na łonie natury.

Park Skaryszewski w Warszawie

Zacznijmy od Warszawy. Choć kojarzy się ona z centrum biznesowym i administracyjnym Polski oraz licznymi zabytkami i atrakcjami, to jest także prawdziwą gratka dla fanów zieleni. To chyba jedyna stolica w Europie, która niemalże graniczy z parkiem narodowym – Kampinoskim PN. A i w centrum nie brakuje uroków natury, by wspomnieć tylko Ogród Saski, Pole Mokotowskie czy ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Punktem obowiązkowym są Łazienki Królewskie – jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych, który służył za letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Latem odbywają się w nim bezpłatne fortepianowe koncerty chopinowskie. Warto także zagubić się w licznych alejkach Parku Skaryszewskiego, najstarszego takiego w całej Warszawie.

Kampinoski Park Narodowy

Ze stolicy przenieśmy się do Bydgoszczy, gdzie znajdziemy największy w Polsce park miejski – Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. To 830 hektarowa enklawa leśnych uroczysk ze wzgórzami oraz jarami, stawami i ponad stuletnimi okazami drzew. Nie da się tam narzekać na nudę – jest ogród zoologiczny i botaniczny, a cały kompleks służy za miejsce licznie organizowanych festynów, koncertów oraz zawodów.

Ogród Japoński we Wrocławiu

Z zieleni i zrównoważonej turystyki znany jest Wrocław. Czule nazywany „Wenecją Polski” Wrocław składa się z 12 wysp oddzielonych od siebie przeplatającymi się rzekami, a połączonymi setkami mostów. W mieście znajdują się również 44 zapierające dech w piersiach parki, w tym 16-hektarowy Park Szczytnicki z 1783 roku. To w nim znajduje się słynny Ogród Japoński. Najlepszym sposobem na poznanie tego wspaniałego miasta na wiosnę jest rejs łodzią po wielu wrocławskich drogach wodnych.

Park Szczytnicki we Wrocławiu

To tylko niewielki wycinek polskich zielonych city-breaków. Równie fantastyczne miejsca znajdziecie także na Śląsku, gdzie muzyka, muzea i bogata historia górnictwa łączy się z bogactwem terenów zielonych, które zajmują choćby połowę areału Katowic z super Parkiem Śląskim w Chorzowie na czele. W Poznaniu urzeka gigantyczny Park Cytadela, w Gdańsku fantastyczne plaże, a w Krakowie choćby wzgórze i polana Sowiniec. Nie sposób opisać wszystkich – musicie zobaczyć to sami!

Tekst i zdjęcia:
https://www.polska.travel/pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -