piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiPałac Kultury i Nauki w Warszawie wciąż bije rekordy

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie wciąż bije rekordy

Jedna z największych i najbardziej charakterystycznych budowli w Warszawie bliska jest nowego rekordu – remont Sali Kongresowej dobiega 10. rocznicy. Podczas gdy cały gmach PKiN wzniesiono w 3 lata, odnowienie jednej z jego części nie może zmieścić się nawet w dekadzie. Wszystko za sprawą… finansów.

Pałac Kultury i Nauki jest niekwestionowanym symbolem Warszawy, ale i budzi kontrowersje. Fot. Archiwum WEM

Nieczynna od lat Sala Kongresowa nie ma szczęścia do zarządzających, a tym bardziej do przetargów. W grę wchodzą kwoty przekraczające 200 mln zł. Remont rozpoczęty w 2014 roku miał potrwać dwa lata. Warto wiedzieć, że Kongresowa ma wysoką rangę – była miejscem szczególnych wydarzeń. Stamtąd wyprowadzono sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, tam był też koncert The Rolling Stones, wybory Miss World i Miss Polonia. Sala mieści prawie 3,000 widzów. Artyści na razie korzystają z… dachu kongresowej. Na szczycie sali koncerty dali Pezet i zespół Behemot. Jednak na występ w środku póki co nie ma szans.

Pałac Kultury i Nauki jest niekwestionowanym symbolem Warszawy, ale i budzi kontrowersje. Powstał jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Jego pomysłodawcą był Józef Stalin (pierwotny patron budynku). Obiekt został oddany do użytku 21 lipca 1955 r., a do jego powstania zużyto ponad 40 mln cegieł i 26 tys. ton stali. W trakcie trwania budowy śmierć poniosło 16 robotników. Kosztem Pałacu Kultury i Nauki zburzono ok. 180 przedwojennych kamienic i zlikwidowano sześć ulic. Kolos długo był królem polskich drapaczy chmur. Od 2021 r. pierwszeństwo przejął inny warszawski wieżowiec – Varso Tower – biurowiec okazał się wyższy o 73 metry.

W 2007 r. PKiN wpisano do rejestru zabytków. Liczy 46 pięter, w tym dwa podziemne i 3,288 pomieszczeń o łącznej powierzchni 123,084 mkw. PKiN jest siedzibą wielu instytucji, m.in. teatrów, kin, muzeów, a także uczelni wyższych. W podziemiach zadomowiły się bezdomne koty, a na 42. kondygnacji siedlisko miały sokoły wędrowne. Na 6. piętrze jest pasieka miejskich pszczół.

Halina Kossak

spot_img

1 KOMENTARZ

  1. Wstyd Pisiory nio chcą ocalić Pała Kultury bo był zbudowany za czasów PRLu ! Nienawiść PISu jest nie wiarygodna! Gdyby to był Kościół to by była zupełnie inna sprawa !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -