poniedziałek, 20 maja, 2024

Zaszczepmy się!

Wydaje się, że wiosna w końcu przyszła, a wraz z nią kwitnące drzewa, cieplejsze dni i odgłosy dzieci bawiących się na zewnątrz. Ale wraz z wiosną przyszła też nadzieja, że uda nam się wreszcie odzyskać niektóre z naszych znanych letnich zajęć – rodzinne kolacje, grille, gry w baseball, piłkę nożną, pikniki, a może nawet wakacje.

Fot. Archiwum WEM

Mimo że w Connecticut ilość zachorowań na COVID-19 stale spada, a hospitalizacje są na najniższym poziomie od jesieni, nie możemy jeszcze uwierzyć, że pandemia się skończyła. Przyczyną mniejszej ilości zakażeń i tego, że mniej ludzi choruje, jest to, że w stanie wdrożony został na szeroką skalę program szczepień i większość ludzi przestrzega wytycznych CDC przypominających, abyśmy często myli ręce i zachowywali odstęp sześciu stóp od innych osób w miejscach publicznych. Ale najważniejszą rzeczą, której na szczęście większość ludzi przestrzega, jest noszenie maseczek.

Jeśli ktoś jest w pełni zaszczepiony (oznacza to przyjęcie jednej dawki szczepionki Johnson&Johnson lub dwóch dawek szczepionek Moderna lub Pfizer) i chce wznowić kontakty społeczne z przyjaciółmi i rodziną, może to zrobić! Wystarczy postępować zgodnie z najnowszymi wytycznymi CDC i władz stanowych, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Szczegóły: https://portal.ct.gov/Coronavirus/Covid-19-Knowledge-Base/Latest-COVID-19-Guidance

Planując spotkanie towarzyskie, warto wcześniej porozmawiać z gośćmi, aby ustalić oczekiwania dotyczące bezpiecznego spotkania. Jeśli wszyscy zostali w pełni zaszczepieni, a zgromadzenie jest małe i na zewnątrz, można zacząć robić wiele rzeczy, które zastopowała pandemia. Można nawet podczas takiego spotkania zrezygnować z maseczek.

Jednak w miejscach publicznych stykamy się z wieloma ludźmi, o których nie wiemy, czy zostali w pełni zaszczepieni i czy są z jakichś powodów narażeni na zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia Covid-19. Dlatego nawet osoby w pełni zaszczepione powinny nadal nosić maseczkę, która dobrze przylega do boków twarzy i nie ma prześwitów, oraz często myć ręce.

Na razie warto też organizować spotkania raczej na zewnątrz, gdzie jest o wiele bezpieczniej. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się ktoś, kto jest zakażony i kichnie lub kaszlnie, nie zachowując ostrożności, to następnie małe cząstki wirusa w kropelkach mogą krążyć w powietrzu. Wszystko, co przenosi prądy powietrza w pomieszczeniu, może roznosić te kropelki, niezależnie od tego, czy jest to system klimatyzacji, zamontowany na oknie zasilacz sieciowy, system ogrzewania, czy nawet wentylator.

Najważniejszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii jest zaszczepienie się tak szybko, jak tylko to będzie możliwe – a teraz wszyscy mieszkańcy Connecticut w wieku 16 lat i starsi są już uprawnieni do otrzymania szczepionki. Im szybciej wszyscy będziemy zaszczepieni, tym szybciej stan w pełni się otworzy i można będzie wrócić do naszego poprzedniego życia!

Chociaż pojawiały się pewne trudności w zrozumieniu jak działa i w dostępie do systemu VAMS, a niektórzy doświadczyli długiego czasu oczekiwania na liniach telefonicznych, nie jest to już prawdą. Obecnie, po zadzwonieniu na numer 211, można uzyskać połączenie w wielu różnych językach i praktycznie nie trzeba czekać na połączenie.

Osoby z ograniczonym dostępem online lub bez dostępu do internetu mogą zadzwonić na infolinię Vaccination Appointment Assistance Line (VAAL) pod numer 1-877-918-2224, aby umówić się na szczepienie w jednym z punktów w całym stanie. Można również zapytać o dostępne opcje transportu.

Na tych stronach można znaleźć więcej informacji na temat dostępności szczepionek:

https://portal.ct.gov/Vaccine-Portal
https://portal.ct.gov/vaccine-portal/COVID-19-Vaccination-Walkup

Obecnie zaszczepić można się nawet w lokalnych aptekach. Ponadto kościoły, synagogi, inne świątynie i organizacje społeczne sponsorują kliniki i punkty szczepień, aby umożliwić szczepienie jak największej liczbie osób.

Aktualnie, jeśli tylko ktoś chce się zaszczepić, nie jest to trudne. Dzięki temu Ty i Twoi bliscy możecie zadbać o siebie i o siebie nawzajem oraz pomóc nam wszystkim wyjść ze smutku i izolacji, których doświadczyliśmy w ciągu ostatniego roku. Zaszczepienie się może być postrzegane jako obywatelski obowiązek i miłość bliźniego.

Niezależnie od dyskomfortu, jaki można odczuwać po szczepieniu, nie jest to porównywalne do zakażenia koronawirusem. Ponad pół miliona ludzi w Stanach Zjednoczonych zmarło z tego powodu, w tym ponad 8,000 w samym Connecticut. Razem możemy zatrzymać pandemię, dzwoniąc na powyższe numery lub umawiając się na szczepienie online.

Możemy powstrzymać Covid. Ale musimy również pomóc naszym przyjaciołom, sąsiadom i rodzinom zrozumieć, że prawdziwe informacje na temat wirusa i szczepionek pochodzą od CDC, lekarza rodzinnego i innych ekspertów medycznych, a nie plotek w mediach społecznościowych.

Nie wyobrażam sobie kolejnych świąt Bożego Narodzenia bez moich dzieci i wnuków, a Ty?

Razem pokonajmy Covid!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -