poniedziałek, 5 grudnia, 2022
Strona głównaPoloniaMassachusettsZakończenie roku szkolnego w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II...

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

W sobotę, 11 czerwca, w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie miała miejsce ważna i bardzo wzruszająca uroczystość. Oficjalnie zakończono rok szkolny 2021/2022 oraz pożegnano tegorocznych absolwentów – uczniów klasy ósmej.

Tegoroczni absolwenci Szkoły Języka Polskiego w Bostonie z dyrektorem Janem Kozakiem oraz wychowawczynią Małgorzatą Momot Hurst. Fot. Mariusz Kloczkowski

Czas pożegnania

Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Jan Kozak. Przywitał zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców. Następnie pogratulował tegorocznym absolwentom: Victorii Boryczka, Gabrielowi Boryczka, Nicole Makarewicz, Lidii Bolec, Lii Hołoweńczak i Zuzannie Kowalskiej (przebywającej od roku w Polsce, która jednak ucząc się zdalnie zrealizowała program ostatniej klasy). Podkreślił, że niektórzy z nich uczęszczali do polskiej szkoły 11 lat, rozpoczynając naukę w wieku przedszkolnym i kończąc w kl. 8.

Dokonaliście czegoś naprawdę ważnego. W polskiej szkole dojrzewaliście emocjonalnie i duchowo, poszerzaliście wiedzę o kraju, w którym urodzili się wasi przodkowie, poznając jego bogatą historię, kulturę i tradycje. Nie było to proste i łatwe, wymagało wielu wyrzeczeń, poświęcenia, pracy i cierpliwości – mówił Jan Kozak, dodając, że znajomość drugiego języka, poczucie przynależności do drugiego narodu i jego dziedzictwa to ogromne bogactwo. – Wierzę, że słowo „Polska” nigdy nie będzie dla was pustą i obcą nazwą, ale zawsze będzie miało specjalne miejsce w waszych sercach. Niech świadomość przynależności do kultury polskiej, europejskiej i chrześcijańskiej ubogaca was i pomaga realizować marzenia – stwierdził, przypominając, że patron szkoły, św. Jan Paweł II, pokładał w młodzieży wielką nadzieję.

Tegoroczni absolwenci: Victoria i Gabriel Boryczka z rodziną, dyrektorem Janem Kozakiem i wychowawczynią Małgorzatą Momot Hurst. Fot. Mariusz Kloczkowski

W dalszej kolejności głos zabrała Barbara Bilińska Bolec, która w imieniu rodziców i opiekunów tegorocznych absolwentów podziękowała dyrekcji, członkom grona pedagogicznego i pracownikom szkoły. Słowa wdzięczności skierowała także do włodarzy polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie – o. Jerzego Żebrowskiego i o. Michała Sochy, dziękując im za nieustającą życzliwość, troskę i obecność w życiu szkolnym. Wspomniała również o sponsorkach konkursu recytatorskiego: Renacie Bester i Ninie Kowalczyk. – Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że lata spędzone przez nasze dzieci w tych murach zostaną przekute w niezapomniane wspomnienia – mówiła. Odczytała również list w imieniu rodziców absolwentów, skierowany do dyrekcji i nauczycieli, którzy na przestrzeni lat uczyli ich dzieci. „Dziękujemy wam za wielki trud i wytrwałość, jakie włożyliście w to, by nasze dzieci otrzymały ten cudowny dar, jakim jest znajomość języka, kultury, historii i tradycji naszych przodków. Jesteśmy pewni, iż nasze dzieci doceniają bycie dwujęzycznymi i dwukulturowymi, a w przyszłości docenią to jeszcze bardziej” – napisali rodzice.

Tegoroczna absolwentka Lidia Bolec z rodzicami: Barbarą Bilińską Bolec i Marcinem Bolcem oraz młodszą siostrą Kariną. Fot. Mariusz Kloczkowski

Koniec pięknej przygody

W imieniu tegorocznych absolwentów głos zabrała Lidia Bolec, która także podziękowała wszystkim, którzy w ciągu lat spędzonych w polskiej szkole wspierali ją i jej kolegów oraz koleżanki wiedzą, dobrym słowem i przykładem. – Dziękujemy za wsparcie, mobilizację, za uśmiech i za serce, jak również przepraszamy za niedociągnięcia – mówiła. – Spędziliśmy w tej szkole wiele lat. Wynieśliśmy nie tylko wiedzę, ale także mnóstwo doświadczeń, wspomnień i wspaniałych chwil – dodała, wymieniając wydarzenia organizowane w szkole oraz te, w których jako uczniowie reprezentujący placówkę mieli okazję brać udział. – Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy występować przed polskim premierem, ambasadorem, konsulem i senatorem – stwierdziła. – Nasza wieloletnia podróż dobiega końca. Zabieramy ze sobą bagaż doświadczeń oraz wspomnień i wyruszamy w dalszą drogę. Opuszczamy szkolne mury, ale wszystkie chwile tutaj spędzone będziemy chcieli ocalić od zapomnienia. Nie mówimy żegnajcie, ale do zobaczenia! – podsumowała.

Fot. Mariusz Kloczkowski

Wszyscy absolwenci otrzymali ufundowane przez komitet rodzicielski pamiątkowe albumy. Na zamieszczonych w nich zdjęciach ukazana została ich cała szkolna droga, od przedszkola aż po fotografie w charakterystycznych togach i czapkach absolwentów. Znalazły się w nich również życzenia od dyrektora szkoły Jana Kozaka oraz pedagogów, którzy na przestrzeni lat uczyli ich klasę. Całość zaprezentowana została w niezwykle eleganckiej szacie graficznej i na pewno będzie stanowić wdzięczną pamiątkę, do której tegoroczni absolwenci wrócą nieraz – z uśmiechem, a może i z łezką w oku… Ponadto komitet rodzicielski ufundował dla każdego absolwenta nagrodę pieniężną w kwocie 100 dolarów. Albumy oraz czeki w imieniu komitetu wręczyli przewodniczący Bartłomiej Bańburski i Ewelina Allen.

Również Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie ufundowała nagrody w wysokości 100 dolarów dla trzech wyróżniających się absolwentów. Otrzymali je Lidia Bolec, Lia Hołoweńczak i Nicole Makarewicz.

Komitet rodzicielski ufundował dla każdego absolwenta pamiątkowy album ze zdjęciami. Fot. Mariusz Kloczkowski

Z odwagą w przyszłość!

Podczas uroczystości wręczono także Dyplom Prezesa Centrali Polskich Szkół Dokształcających, który otrzymała Lidia Bolec, oraz Nagrody Ambasadora, przyznawane w trzech kategoriach wiekowych. W tym roku wyróżnieni zostali: uczennica kl. 3 Mia Rozwadowska, Helena Win z kl. 7 i ósmoklasistka Lia Hołoweńczak.

Ceremonia zakończenia roku szkolnego i pożegnania absolwentów była też okazją do podziękowania rodzicom, zwłaszcza rodzicom tegorocznych absolwentów, którzy przez cały czas wspierali działalność szkoły i aktywnie uczestniczyli w życiu szkolnej społeczności.

Podczas uroczystości głos zabrała także wychowawczyni kl. 8 – Małgorzata Momot Hurst, która gratulując swoim wychowankom, przypomniała słowa papieża Jana Pawła II, patrona szkoły. – Przyszłość zaczyna się dzisiaj! – stwierdziła, życząc absolwentom otwarcia nowych drzwi, za którymi czeka ich świetlana przyszłość.

Joanna Szybiak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -