niedziela, 2 października, 2022
Strona głównaPoloniaNowy Jork6. Festiwal Jazztopad w Nowym Jorku

6. Festiwal Jazztopad w Nowym Jorku

Wrocławski festiwal jazzu i muzyki improwizowanej już po raz szósty odbędzie się w Nowym Jorku, przynosząc nowatorskie występy artystów polskich i amerykańskich. Nowojorska edycja festiwalu jest prezentowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Fot. Joanna Stoga/NFM

James Brandon Lewis i Lutosławski Quartet po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych zaprezentują These Are Soulful Days, a Sekstet Kamila Piotrowicza w Lincoln Center przedstawi premierę nowego albumu Weird Heaven. Muzycy tworzący zespół Piotrowicza zagrają również z Timem Berne’em, Kate Gentile i Jamie Baum, a Lutosławski Quartet wystąpi z Uri Caine’em oraz z Michael Bates’ Acrobat.

Po dwuletniej nieobecności Festiwal Jazztopad powraca do Nowego Jorku, by celebrować współczesną scenę muzyczną jazzu i improwizacji w Polsce oraz unikalną międzykontynentalną współpracę z najlepszymi nowojorskimi artystami. Szósta odsłona Jazztopadu w Nowym Jorku, która odbędzie się w dniach 19–25 czerwca 2022 roku, zaprezentuje eklektyczne występy na Manhattanie i Brooklynie, w tym w Dizzy’s Club Coca Cola, Barbès, The Owl Music Parlor oraz w ramach serii Soup & Sound.

Pianista i kompozytor Kamil Piotrowicz poprowadzi swój progresywny Sekstet. W skład grupy wchodzą: trębacz Tomasz Dąbrowski, saksofonista altowy Kuba Więcek, saksofonista tenorowy Piotr Checki, basista Andrzej Święs i perkusista Krzysztof Szmańda. Sekstet wystąpi w Dizzy’s Club Coca Cola 21 i 22 czerwca. Piotrowicz i Dąbrowski wystąpią także z legendą jazzu nowojorskiego saksofonistą Timem Berne i perkusistką Kate Gentile w Barbès 19 czerwca. Piotrowicz i członkowie Sekstetu zagrają również z flecistką Jamie Baum 24 czerwca w The Owl Music Parlor.

Założony w 2007 roku Lutosławski Quartet,specjalizujący się w muzyce swojego patrona Witolda Lutosławskiego, stał się jednym z najwybitniejszych współczesnych klasycznych kwartetów smyczkowych w Europie. Zespół rozpoczął współpracę z Jazztopadem ponad dekadę temu i pozostaje istotną częścią programu zamówień Festiwalu, ponieważ czuje się świetnie we współpracy zarówno z improwizatorami, jak i kompozytorami.

Najnowszym zamówieniem Jazztopadu jest utwór napisany na saksofon i kwartet smyczkowy przez znakomitego saksofonistę tenorowego Jamesa Brandona Lewisa. Utwór, pierwsze dzieło kompozytora na instrumenty smyczkowe, miał swoją premierę w Polsce w zeszłym roku. Natomiast amerykańska premiera będzie miała miejsce w Dizzy’s Club Coca Cola 21 i 22 czerwca. 24 czerwca Kwartet powróci do starszego repertuaru wraz ze znakomitym pianistą Urim Caine’em, a 25 czerwca w Barbès zaprezentuje premierowe aranżacje utworów Lutosławskiego, przygotowane przez basistę i kompozytora Michaela Batesa wraz z jego kameralną grupą jazzową Acrobat.

Nawiązując do tradycji koncertów w mieszkaniach prywatnych, które organizowane są we Wrocławiu od lat, Jazztopad będzie kontynuował współpracę z perkusistą Andrew Drurym w ramach jego cyklu Soup & Sound. 23 czerwca odbędzie się sesja improwizacyjna w wykonaniu artystów polskich oraz wyjątkowych gości.

Pomysł na Jazztopad w Nowym Jorku narodził się w 2014 roku, gdy Jason Olaine, dyrektor programowy Jazz at Lincoln Center, był gościem festiwalu w Polsce. Wrocławski festiwal zrobił na nim wielkie wrażenie. Jego starania doprowadziły do prezentacji Jazztopadu w ramach cyklu Jazz w Lincoln Center w Nowym Jorku. Zaczynając od koncertów w Dizzy’s Club Coca Cola, Jazztopad w Nowym Jorku w ciągu następnych pięciu lat dotarł do wielu znakomitych miejsc w całym mieście.

Dyrektor artystyczny Jazztopadu, Piotr Turkiewicz, konsekwentnie dąży do wprowadzenia do Nowego Jorku awangardy polskiej kreatywnej sceny muzycznej. Wysiłki te umożliwiły członkom prężnego i wyróżniającego się polskiego świata muzycznego zaprezentowanie swojej muzyki szerszej publiczności, do której w przeciwnym razie nie byliby w stanie dotrzeć.

Turkiewicz skupił się również na inicjowaniu wymiany międzykulturowej z muzykami z innych krajów. Ważnym elementem jego działań jest zamawianie u zapraszanych artystów oryginalnych utworów, wykonywanych następnie premierowo na wrocławskim festiwalu. Specjalnie na Jazztopad nowe utwory komponowały takie sławy, jak: Charles Lloyd, Wayne Shorter, Vijay Iyer, Jason Moran i Uri Caine. Ta strategia bardzo się opłaciła – powstały wyjątkowe i niepowtarzalne dzieła, będące znakiem rozpoznawczym Jazztopadu.

Ostatni Jazztopad w Nowym Jorku odbył się we wrześniu 2019 roku. Wrocławska edycja festiwalu w 2020 roku została odwołana na kilka tygodni przed inauguracją z powodu pandemii COVID. Jednak nawet podczas pandemii Jazztopad nadal trafiał do swojej publiczności dzięki streamingom koncertów we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Jazz at Lincoln Center i Lincoln Center.

Informacja prasowa


PROGRAM FESTIWALU:

Niedziela, 19 czerwca, godz. 22:00

TIM BERNE, KATE GENTILE, KAMIL PIOTROWICZ, TOMASZ DĄBROWSKI

Barbès
376 9th St.
Brooklyn NY 11215
Bilety: $20

Wtorek, 21 czerwca, godz. 19:30 i 21:30

JAMES BRANDON LEWIS & LUTOSŁAWSKI QUARTET – AMERYKAŃSKA PREMIERA

KAMIL PIOTROWICZ SEXTET

Dizzy’s Club, Jazz at Lincoln Center
10 Columbus Circle, 5th Floor
New York, NY 10019
Bilety: $35

Środa, 22 czerwca, godz. 19:30 i 21:30

JAMES BRANDON LEWIS & LUTOSŁAWSKI QUARTET – AMERYKAŃSKA PREMIERA

KAMIL PIOTROWICZ SEXTET

Dizzy’s Club, Jazz at Lincoln Center
10 Columbus Circle, 5th Floor

New York, NY 10019
Bilety: $35

Czwartek, 23 czerwca

IMPROWIZACJE W MIESZKANIU PRYWATNYM

Soup & Sound

Piątek, 24 czerwca, godz. 20:00

URI CAINE & LUTOSŁAWSKI QUARTET

KAMIL PIOTROWICZ QUARTET feat. JAMIE BAUM

The Owl Music Parlor
497 Rogers Ave,
Brooklyn, NY 11225
Bilety: $17.00 / $20.00

Sobota, 25 czerwca, godz. 20:00

MICHAEL BATES’ ACROBAT & LUTOSŁAWSKI QUARTET – premierowe aranżacje dzieł Lutosławskiego

Barbès
376 9th St.
Brooklyn NY 11215
Bilety: $20

Dodatkowe koncerty i szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.instytutpolski.pl/newyork/, www.jazztopad.pl

Organizatorem 6. Festiwalu Jazztopad w Nowym Jorku są: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Festiwal Jazztopad:
Dyrektor Generalny – Andrzej Kosendiak
Dyrektor Artystyczny – Piotr Turkiewicz
Koordynatorka – Martyna Hnatyszak

Kontakt – polskie i amerykańskie media: Kim Smith: ksmithpr@earthlink.net; Klaudia Draber (Polish Cultural Institute New York) klaudia.draber@instytutpolski.pl

Biuro Prasowe NFM: Agnieszka Frei: agnieszka.frei@nfm.wroclaw.pl

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -