czwartek, 6 października, 2022
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceŻądanie przeprosin od kongresmena Cohena

Żądanie przeprosin od kongresmena Cohena

24 maja podczas wywiadu dla stacji telewizyjnej CNN kongresmen Stephen Cohen z Partii Demokratycznej zasugerował opinii publicznej, jakoby Polska była odpowiedzialna za stworzenie hitlerowskich obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz.

Kongresmen Cohen podczas wywiadu w CNN przypisał Polsce udział w nazistowskich zbrodniach. Fot. Cogen.house.gov

Jego słowa spotkały się z ostrym protestem organizacji polonijnych, w tym Fundacji Kościuszkowskiej, która oskarżyła Cohena o kłamstwa i manipulację i przypomniała, że to hitlerowskie Niemcy były odpowiedzialne za zbrodnie popełnione na terenach okupowanej Polski. Zareagował również Instytut Pamięci Narodowej oraz ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek. Kongresmen Cohen w odpowiedzi na list ambasadora Wilczka sprostował swoją wypowiedź, zapewniając, że nie miał na myśli sugerowania, iż Polacy brali udział w Holokauście i że mówiąc o Polsce miał na myśli tylko położenie geograficzne, jednak wielu liderów Polonii nie jest zadowolonych z takiej odpowiedzi.

Prawda historyczna oraz wizerunek Polski został sfałszowany na oczach milionowej widowni telewizji CNN, zostaliśmy obrażeni i oskarżeni o współudział w największym morderstwie wszechczasów. To obrzydliwe kłamstwo nie zostało sprostowane w ten sam sposób i na tak ogromną skalę. Ciche przeprosiny kongresmena Cohena nie naprawiają wizerunkowych szkód wyrządzonych przez jego występ w CNN – powiedział Stefan Komar, jeden z liderów Polonii nowojorskiej i syn powstańca warszawskiego.

Jeżeli kongresmen Cohen pragnie naprawdę przeprosić Polskę i Polonię, powinien zrobić to również w CNN lub w mediach, które mają podobną skalę zasięgu, a już na pewno powinien zamieścić przeprosiny na swojej stronie internetowej i profilu społecznościowym. Dopóki tego nie zrobi, będziemy żądać od innych członków Kongresu potępienia słów ich kolegi po fachu – dodaje Ryszard Brzozowski, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na Long Island.

Liderzy Polonii z Nowego Jorku i Florydy wystosowali listy protestacyjne do lokalnych kongresmenów i polityków stanowych z prośbą o potępienie słów i wystosowanie nagany dla kongresmena Cohena. Liczą na to, że zbudowanie świadomości na temat problemu wśród innych członków kongresu nie tylko pomoże zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości, ale również pokaże członkom kongresu, jak ważne dla Polski i Polaków jest poprawne interpretowanie historii i kompletnie wyeliminowanie stwierdzeń typu „polskie obozy śmierci” czy sugerowanie, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust. Listy z prośbą o potępienie słów kongresmena Cohena zostały wysłane do następujących członków kongresu: Kongresmen Lee Zeldin z Long Island; Kongresmen Andrew Garbarino z Long Island; Kongresmen Tom Suozzi – Long Island; Kongresmenka Claudia Tenney – Nowy Jork; Kongresman Ted Deutch – Florida; Kongresmen – Brian Mast – Floryda; Kongresmen Lois Frankel – Floryda; Kongresmen Gregory Steube.

Czekamy na reakcję i ustosunkowanie się do naszych listów ze strony członków kongresu. Teraz jest dobry czas na to, aby pokazali, czy naprawdę szanują i liczą się ze prośbami swoich polskich wyborców – dodaje Stefan Komar.

Liderzy apelują do Polonii o przyłączenie się do akcji. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.polishmediaissues.online lub skanując poniższy kod:

Stefan Komar

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -