sobota, 31 lipca, 2021
Strona głównaPoloniaPensylwaniaModlitewne spotkanie wiernych w Amerykańskiej Częstochowie

Modlitewne spotkanie wiernych w Amerykańskiej Częstochowie

Forum Charyzmatyczne to weekendowe rekolekcje, gromadzące polonijne wspólnoty charyzmatyczne oraz wszystkich pragnących uwielbiać Boga i korzystać w sposób szczególny z darów Ducha Świętego. Wydarzenie to odbywa się każdego roku w ostatni weekend czerwca w Amerykańskiej Częstochowie.

Fot. czestochowa.us

W tym roku Forum odbyło się już po raz ósmy (po rocznej przerwie spowodowanej pandemią), w dniach 26-27 czerwca 2021 r., i zgromadziło około 150 osób z różnych stanów wschodniego wybrzeża USA. Jednak tym razem wyglądało ono nieco inaczej niż zwykle. Ze względu na wstrzymany ruch turystyczny między USA a Polską nie mogli przybyć na Forum zapraszani każdego roku goście z Polski, którzy zazwyczaj prowadzili wiernych przez ten czas rekolekcji. Jednakże przeszkoda ta zmobilizowała ojców paulinów oraz Wspólnoty Charyzmatyczne rozmieszczone w różnych parafiach na wschodnim wybrzeżu USA do podjęcia się organizacji tego wydarzenia. Hasłem Forum były słowa pochodzące z Ewangelii wg św. Jana: „Ojcze, spraw, aby byli jedno”, zainspirowane obszerniejszym fragmentem biblijny: J 17, 17-23. Hasło to zostało rozeznane ponad dwa lata temu, w zupełnie innych okolicznościach, jednak w tej sytuacji, kiedy to różne wspólnoty podjęły wysiłek wspólnego prowadzenia tych rekolekcji, nabrało ono zupełnie innego wymiaru. Jedność nie było już tematem abstrakcyjnym, ale żywą rzeczywistością współpracy, dzielenia się wiarą i ubogacania siebie wzajemnie swoimi darami i posługą.

W organizacji tegorocznego Forum wzięło udział 8 wspólnot: Shema (Doylestown, PA), Lew Judy (Manhattan, NY), Nazaret (Copiaque, Long Island-NY), Seraphim (Yonkers, NY), Siloe (Clifton, NJ), Maranatha (Boston, MA), Metanoia (Worcester, MA), Zjednoczeni w Duchu (Baltimore, MD). Animatorzy i członkowie wspólnot charyzmatycznych dbali o zaplecze organizacyjne, wspólnie prowadzili modlitwy, uwielbienia oraz posługiwali modlitwą wstawienniczą. Konferencje w czasie Forum wygłosili: o. Karol Jarząbek OSPPE – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, diakon Jacek Muszyński – diakon archidiecezji Hartford w Connecticut oraz o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE – duszpasterz Wspólnoty Shema oraz odpowiedzialny za organizację Forum Charyzmatycznego z ramienia Sanktuarium.

Tematy konferencyjne oraz warsztatowe poruszyły kwestie modlitwy (szczególnie charyzmatycznej oraz wstawienniczej), posługi modlitewnej drugiemu człowiekowi, a także ewangelizacji (szczególnie wg modelu formacyjnego zachęcanego przez Episkopat USA: spotkanie-towarzyszenie-wspólnota-posłanie). Uczestnicy Forum mieli także okazję skorzystać z posługi modlitwy wstawienniczej oraz wziąć udział w centralnym punkcie rekolekcji – czyli sobotniej Eucharystii oraz Uwielbienia (wraz z modlitwą o wylanie Ducha Św.). Nie zabrakło także mały grupek dzielenia się słowem Bożym oraz osobistymi doświadczeniami. Niedzielna msza św. na zakończenie Forum, sprawowana przez o. Tymoteusza, posłała uczestników, aby stawali się „uczniami-misjonarzami” w swoich środowiskach i w swoim życiu codziennym.

Z pewnością najlepszą relacją z Forum są głosy i świadectwa uczestników. Wielu mówiło o doświadczeniu wewnętrznego pokoju, pogłębienia relacji z Jezusem i z innymi ludźmi oraz doświadczeniu charyzmatów. Jedna z uczestniczek tak relacjonuje tegoroczne Forum: „To był mój pierwszy raz uczestniczenia w Forum Charyzmatycznym. To, co działo się w moim sercu podczas uwielbienia oraz podczas modlitwy wstawienniczej, trudno opisać. Czułam jak Duch Święty poprzez łzy uzdrawiał mnie z różnych problemów, chorób, oczyszczał moje wnętrze, aby było gotowe na coś większego. Tak Duch Św. przygotowywał mnie do wielkiego uzdrowienia. Podczas modlitwy wstawienniczej z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem z chwilą otrzymania błogosławieństwa przez ojca Tymoteusza upadłam na podłogę. Nic oczywiście mi nie było, oprócz uczucia szczęścia, lekkości, spokoju ducha, radości. Po chwili podszedł do mnie jeden z animatorów i powiedział, że Pan Bóg mnie uzdrowił. Chwała Panu za uzdrowienie. Dzisiaj, kiedy to piszę, minęło już kilka dni, a ja czuję tę samą radość, miłość i pokój, którego doznałam podczas spotkania z żywym Jezusem. Bogu niech będą dzięki!” – relacjonuje jedna z uczestniczek.

Jednym z największych owoców tego Forum jest z pewnością radość z posługi i towarzyszenia w drodze do Boga drugiemu człowiekowi. Wielu mówiło o tym, ile otrzymali przez służbę drugiemu – czy to przez dbanie o sprawy organizacyjne, czy przez posługę modlitwy wstawienniczej lub prowadzenie śpiewu i modlitwy uwielbienia. Z pewnością na tegorocznym Forum jedność objawiała się w sposób bardzo konkretny w relacjach międzyludzkich oraz w posłudze drugiemu człowiekowi.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na w dziale Galerie: https://bialyorzel24.com/viii-forum-charyzmatyczne-w-amerykanskiej-czestochowie/

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -