niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaUSAConnecticutZ dniem 1 lipca w Connecticut w życie wszedł szereg nowych przepisów

Z dniem 1 lipca w Connecticut w życie wszedł szereg nowych przepisów

Stanowe Zgromadzenie Ogólne w sesji zwyczajnej oraz podczas specjalnej sesji pod koniec czerwca przyjęło ponad 170 nowych ustaw. Nowe regulacje dotyczą szerokiego zakresu spraw, od długów medycznych, przez sprzedaż napojów zawierających THC po zmiany w systemie edukacji. Wiele z tych przepisów weszło w życie 1 lipca. Oto niektóre z nich.

Młodsze dzieci do przedszkola

Wcześniejsze prawo stanowe wymagało, aby dziecko miało ukończone co najmniej 5 lat do stycznia roku szkolnego, aby można było je zapisać do przedszkola w szkole publicznej. Nowe prawo wymaga, aby dziecko skończyło pięć lat do września nowego roku szkolnego. Bez zmian pozostał zapis, że rada szkoły może wyrazić zgodę na przyjęcie młodszego dziecka.

Zgodnie z nowymi przepisami do publicznego przedszkola można zapisać dziecko, które ukończyło 5 lat najpóźniej we wrześniu. Fot. Archiwum WEM

Zmiany w szkołach

Kolejne nowe prawo wymaga, aby rady szkolne zapewniały wszystkim uczniom od przedszkola do przedszkola naukę opartą na zabawie w tzw. „czasie instruktażowym” („instructional time”) każdego dnia nauki szkolnej. Ten rodzaj nauki musi być włączony i wpleciony w codzienne zajęcia i ma opierać się na zabawie i grach, przy czym nie powinno się to wiązać z korzystaniem z urządzeń mobilnych.

Ponadto nowe przepisy dają teraz nauczycielom z Connecticut większą swobodę działania. W wyniku zmian nauczyciele mogą teraz rozmawiać z uczniami, którzy zostali w jakiś sposób poszkodowani i podejmować decyzję, czy zgłosić to władzom państwowym.

Media społecznościowe nie dla dzieci

Począwszy od 1 lipca, platformy mediów społecznościowych będą zobowiązane do zablokowania konta w mediach społecznościowych osoby niepełnoletniej w ciągu 15 dni roboczych i usunięcia konta w ciągu 45 dni roboczych po otrzymaniu uwierzytelnionego żądania. Uwierzytelniony wniosek musi pochodzić od osoby niepełnoletniej lub jej rodzica lub opiekuna prawnego, jeśli osoba ta nie ukończyła 16. roku życia.

THC tylko dla pełnoletnich

Napoje z dodatkiem THC, odurzającego związku występującego w konopiach indyjskich, mogą być obecnie sprzedawane tylko w licencjonowanych sklepach detalicznych z konopiami indyjskimi lub sklepach monopolowych w Connecticut. Zgodnie z nowym prawem zakazana będzie sprzedaż tych napojów osobom poniżej 21. roku życia.

Od 1 lipca napoje zawierające THC mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Fot. Archiwum WEM

Teleporady z całego kraju

Od 1 lipca prawo upoważnia dostawców usług w zakresie zdrowia psychicznego lub behawioralnego spoza stanu do świadczenia teleporad w Connecticut.

Dług medyczny nie zepsuje historii kredytowej

Kolejna z ustaw, która weszła w życie 1 lipca, zabrania dostawcom opieki zdrowotnej, szpitalom lub podmiotom powiązanym ze szpitalami zgłaszania długu medycznego do agencji ratingowych w celu wykorzystania go w raporcie kredytowym. Na mocy nowych przepisów unieważnione zostaną w historii kredytowej również wszelkie długi medyczne zgłoszone do agencji ratingowych przed wejściem w życie nowych przepisów.

Na mocy nowych przepisów dług medyczny nie będzie uwzględniany w historii kredytowej. Fot. Archiwum WEM

Więcej dzieci objętych HUSKY

Nowe przepisy rozszerzają też grono osób kwalifikujących się do finansowanej przez państwo pomocy medycznej HUSKY, podnosząc maksymalny wiek kwalifikowalności z 12 do 15 lat.

Wyższy zasiłek pogrzebowy

Zgodnie z prawem, gdy dana osoba umrze w Connecticut i nie pozostawi wystarczającej ilości pieniędzy lub ma krewnego ponoszącego odpowiedzialność prawną, który jednak nie jest w stanie pokryć kosztów pogrzebu i pochówku/kremacji, Departament Opieki Społecznej musi dokonać płatności na rzecz tej osoby. Od 1 lipca maksymalna kwota tej płatności wynosi od 1,350 USD do 1,800 USD.

Wzory umów najmu

Nowe przepisy zobowiązują Komisarza ds. Mieszkalnictwa (Department of Housing Commissioner) do opracowania standardowych formularzy umów najmu, z których mogą korzystać właściciele i najemcy. Formularze muszą zawierać podstawowe warunki umowy najmu, być łatwe do odczytania i zawierać wyjaśnienia wszystkich warunków w prostym języku. W pierwszej kolejności formularze będą dostępne na stronie departamentu w języku angielskim i hiszpańskim, a w przyszłości również w pięciu innych językach, którymi posługują się mniejszości etniczne w Connecticut.

Pilotażowe programy leczenia więźniów

Począwszy od lipca, Departament Więziennictwa rozpocznie dwa programy pilotażowe dla osób przebywających w jego areszcie. Jeden program będzie badał, oceniał i leczył osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, w ramach drugiego leczone będą osoby z chorobami psychicznymi.

Zgodnie z tym prawem, DOC musi wydać co najmniej 500,000 USD na każdy program pilotażowy, aby leczyć uczestników lekami, które są zatwierdzone przez FDA dla osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, a także klinicznie odpowiednimi, długo działającymi zastrzykami dla uczestników z chorobami psychicznymi.

Więcej informacji o wyżej opisanych nowych regulacjach, a także pozostałe ustawy, które weszły w życie z dniem 1 lipca można znaleźć na stronie www.cga.ct.gov.

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -