poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaXXV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasnej Górze

XXV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasnej Górze

7 lipca, czyli w pierwszą niedzielę miesiąca, miał miejsce 25. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian do Czarnej Madonny. W klasztorze oo. paulinów w Częstochowie spotkało się około tysiąc osób z różnych części świata.

Po uroczystej mszy św. miał miejsce Marsz Pokoleń Kresowian pod figurę Matki Bożej i ułożenie ze zniczy Krzyża Pamięci, poświęconego ofiarom OUN-UPA i SS Galizien. Fot. Archiwum K. Markut, Stanisław Szarzyński

Wiadomo, że Polacy, a szczególnie Kresowianie, rozsiani są na wszystkich kontynentach globu. Dlaczego szczególnie Kresowianie? – Bo, prawem kaduka, zabrano nam naszą ojczystą ziemię, pozbawiono nas domów i wszelkich dóbr ziemskich, nie pytając o zgodę naszego rządu ani nas. Każdego roku biorę udział w tym zlocie moich ziomków, aby wspólnie domagać się uznania prawdy historycznej o ogromnym ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez nacjonalistów ukraińskich zrzeszonych w UPA – wyjaśnia Krystyna Sawa-Markut, współzałożycielka Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej na Florydzie i zaangażowana działaczka polonijna.

Tegoroczne, jubileuszowe jasnogórskie spotkanie odbyło się pod hasłem „Kresowianie jednością silni!”. Fot. Archiwum K. Markut, Stanisław Szarzyński

Dzień rozpoczął się mszą świętą w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej z udziałem kilkunastu księży. – Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski wygłosił piękne, patriotyczne kazanie z podkreśleniem istoty i ważności Unii Lubelskiej, której 450. rocznicę obchodzimy w tym roku. Po mszy świętej udaliśmy się pod figurę Matki Bożej na zielonym terenie klasztoru, aby corocznym zwyczajem zapalić u Jej stóp znicze dla pamięci pomordowanych Polaków i tych sprawiedliwych Ukraińców, którzy odważyli się stanąć w obronie swoich polskich sąsiadów – relacjonuje pani Krystyna.

Następnie wszyscy uczestnicy zebrali się w Sali Papieskiej na obrady celem podjęcia uchwał w sprawie obrony prawdy historycznej. Organizatorzy Zjazdu, państwo Danuta i Jan Skalscy, poprowadzili spotkanie według przygotowanego programu. Po referacie Jana Skalskiego był czas na wypowiedzi uczestników Zjazdu oraz rozdanie dyplomów wyróżniającym się swoją działalnością członkom Światowego Kongresu Kresowian oraz działaczom kresowym.

Jasnogórskie Zjazdy Kresowian gromadzą licznych Polaków z kraju i spoza jego granic. Regularnie uczestniczy w nich m.in. pani Krystyna Markut z Florydy. Fot. Archiwum K. Markut, Stanisław Szarzyński

Na zakończenie Forum Kresowego odbył się koncert pt. „Kresy – Pamięć – Wiara, w którym wzięły udział zespoły „Faustyna” z Równego, „Łanowiczanie” z Ziemi Lwowskiej oraz młodzi soliści, którzy przejmują kontynuację kresowych tradycji i pamięci. Ostatnim punktem programu, jak co roku, było wspólne śpiewanie pieśni „Czarna Madonna”. – Rozeszliśmy się około godz.17:00, z uczuciem jeszcze silniejszej wspólnoty narodowej – twierdzi pani Krystyna i dodaje: „Dziękuję Światowemu Kongresowi Kresowian w Bytomiu i państwu Skalskim za kontynuowanie tej tradycji utrzymania naszych więzi kresowych i pamięci historycznej”.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -