wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaXVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

Na te kilka lipcowych dni Rzeszów stał się światową stolicą Polonii. – Nie wypuścimy was! – wołał ze sceny prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, przekazując przedstawicielom polonijnych zespołów symboliczny klucz do miasta.

W tegorocznej edycji festiwalu wzięły udział 33 zespoły, w tym aż 11 ze Stanów Zjednoczonych. Tancerze w pięknych, ludowych strojach chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, który odbył się w dniach 17–25 lipca 2019 r., zapisał się barwną kartą w historii miasta i Polonii. W dodatku tegoroczne spotkanie było wyjątkowe, bowiem świętowano 50-lecie polonijnych festiwali w Rzeszowie – pierwszy odbył się w 1969 r., a następnie co trzy lata Polonia z całego świata przybywała, by zatańczyć, zaśpiewać i przede wszystkim wspólnie, na łonie ojczyzny, cieszyć się polską kulturą, o którą z taką pieczołowitością dbają na co dzień w krajach swego zamieszkania.

Pół wieku tanecznej tradycji

Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych to największa tego typu impreza na świecie. W tegorocznej edycji udział wzięły 33 zespoły z 11 krajów, w tym z tak odległych od Polski jak Brazylia, Australia czy Stany Zjednoczone i Kanada – w sumie prawie tysiąc osób. Najwięcej, bo aż jedenaście zespołów, przybyło do Rzeszowa właśnie z USA. Organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział łącznie 607 zespołów z 24 krajów, z pięciu kontynentów. Najliczniejsze festiwale odbywały się w latach 80. W latach 1980 i 1986 w imprezie uczestniczyło po 45 zespołów. Zwykle przerwa między festiwalami trwa trzy lata. W tym roku jednak, ze względu na 50-lecie rzeszowskich festiwali polonijnych, festiwal zorganizowano dwa lata po ostatnim. Patronat honorowy nad tegorocznym festiwalem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Barwnie i radośnie

XVIII Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych otworzył barwny korowód, który w piątek, 19 lipca, przeszedł ulicami Rzeszowa. Nazwy i kraje pochodzenia wkraczających na płytę rynku zespołów były głośno anonsowane. Jako ostatni maszerowali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Miodula – zespołu wyjątkowego, bowiem składającego się z osób z 7 krajów i 10 innych folklorystycznych zespołów, zawiązanego specjalnie z myślą o rzeszowskich festiwalach. Następnie na rzeszowskim rynku miało miejsce oficjalne otwarcie festiwalu, a po nim koncert powitalny „Rzeszów Polonii”, podczas którego wystąpiła Halina Mlynkova. W międzyczasie tancerze mieli okazję, by rozgościć się pod rzeszowskimi „parasolkami”, czyli w ogródkach zlokalizowanych wokół rynku restauracji. Chętnie też pozowali do pamiątkowych zdjęć z mieszkańcami Rzeszowa i przybyłymi tego dnia do miasta turystami.

W ciągu kolejnych kilku dni polonijni tancerze występowali w 30 miejscowościach południowej Polski, m.in. w Strzyżowie, Krośnie, Stalowej Woli, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Błażowej, Bratkowicach, Wielopolu Skrzyńskim, Przemyślu, Kolbuszowej, Leżajsku i Krakowie. Festiwalowi towarzyszył Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim Rynku, a na nim wystawy rękodzieła. Nie zabrakło lasowiackich i bieszczadzkich przysmaków, rzemiosła artystycznego oraz wydawnictw promujących województwo podkarpackie.

W niedzielę o godz. 9:00 w Katedrze Rzeszowskiej odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Polonii, z udziałem licznych przedstawicieli duchowieństwa i władz.

W poniedziałek na rzeszowskim Podpromiu odbył się koncert „Folklor Narodów Świata: Z czterech stron świata”. Scena, na której występowali artyści, została ustawiona na środku hali, dzięki czemu widzowie mogli oglądać koncert naprawdę z każdej strony świata.

Święto Polonii

We wtorek, 23 lipca, w G2A Arenie – Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Województwa Podkarpackiego odbyła się Konferencja Folkloru Polonijnego połączona z Galą Jubileuszową. Konferencja była okazją do spotkania delegacji zespołów oraz zaproszonych gości z organizatorami festiwalu oraz do dyskusji na temat roli folkloru i festiwali polonijnych w Rzeszowie w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Zwieńczeniem dnia było spotkanie wszystkich uczestników festiwalu z marszałkiem województwa podkarpackiego oraz bal jubileuszowy.

Festiwal zakończył się koncertem galowym w hali widowiskowej Podpromie „Póki my żyjemy”, na którym pojawiły się nawiązania do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Udział w koncercie wzięli m.in. Stanisław Karczewski – marszałek Senatu RP, Dariusz Piotr Bonisławski – prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, posłowie i senatorowie. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski dziękował uczestnikom festiwalu za ich ogromny wkład w promocję polskiej kultury w świecie. – To wielkie święto folkloru, radości, tańca, a przede wszystkim święto Polonii. Dziękujemy wam za to, że przyznajecie się do polskości, że jesteście Polakami, że mówicie po polsku, śpiewacie po polsku i tańczycie po polsku – mówił, dodając: „Razem wspólnie budujemy wspólnotę Polaków na całym świecie. To dla naszego kraju wielka szansa, potencjał, ale i radość, że mamy tak wspaniałych ambasadorów na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata”. Do uczestników festiwalu słowa podziękowania skierował także Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który udzielił błogosławieństwa wszystkim obecnym.

Z Polską w sercu

Podwójnie uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i samorząd województwa podkarpackiego została Alicja Haszczak – legenda rzeszowskiego festiwalu. Jako etnograf i choreograf poświęciła życie, odszukując i pieczołowicie spisując tańce, melodie i stroje ludowe regionu. W dowód uznania została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Alicja Haszczak odebrała też odznakę „Zasłużony dla województwa podkarpackiego” jako wyróżnienie za stworzenie polonijnego studium choreograficznego, kształcącego kierowników artystycznych zespołów z całego świata. Brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowani zostali Lesław Wajs – dyrektor festiwalu oraz Janusz Chojecki – od ośmiu edycji główny choreograf i reżyser głównych koncertów. Natomiast wszystkie 33 zespoły uczestniczące w tegorocznej edycji Festiwalu Polonijnego otrzymały dyplomy uznania za krzewienie polskiej kultury poza granicami kraju.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych na trwałe wpisał się w tradycję polonijną i w kulturalno-rozrywkowy kalendarz Rzeszowa. Każda edycja festiwalu ściąga do stolicy Podkarpacia tłumy widzów, Polonię oraz ich rodziny z całego świata. To wydarzenie, które łączy – nieraz bardzo dosłownie, bowiem efektem festiwalowych spotkań jest już kilka małżeństw. Również w tym roku sakramentalne „tak” w Rzeszowie powiedziała sobie para z Australii. Kolejny festiwal odbędzie się za trzy lata. „Biały Orzeł” na pewno też na nim będzie!

Joanna Szybiak
Fot. Joanna Szybiak, SWP – D. Kozik / UMWP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -