poniedziałek, 27 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaWyjątkowa wystawa w Krakowie

Wyjątkowa wystawa w Krakowie

Z 25 paneli z grafiką i opisami składa się wystawa „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”, która w czwartek, 1 października, stanęła na krakowskich Plantach, niedaleko Wawelu w okolicy ul. Poselskiej.

Październik to miesiąc dziedzictwa polsko-amerykańskiego, obchodzony co roku w Stanach Zjednoczonych. Ta wystawa jest naszym hołdem dla tej niezwykłej wspólnoty, która nadal buduje strukturę amerykańskiego życia, a dzięki temu więzi łączące nasze dwa kraje są coraz silniejsze – powiedział Patrick T. Slowinski – pomysłodawca ekspozycji i konsul generalny USA w Krakowie, podkreślając, że jest jednym z prawie 10 mln Amerykanów, którzy z dumą mówią o swoim polskim pochodzeniu.

Relacje polsko-amerykańskie są ważne, nie tylko na poziomie politycznym, składają się na nie też historie niezwykłych ludzi i codzienny wysiłek wielu organizacji i instytucji po obu stronach oceanu – podkreśliła prof. Dominika Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza, który wraz z konsulatem zorganizował wystawę.

Warto pamiętać, że Stany Zjednoczone Ameryki to kraj z najliczniejszą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3 proc. całej ludności USA, a październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, celebrowanym w Stanach Zjednoczonych od 40 lat.

Wystawa zbudowana jest wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń. Panele prezentują sylwetki polskich emigrantów i ich potomków, którzy zdecydowali się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, by tu żyć, pracować, rozwijać swoją karierę zawodową. Swoją obecnością przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę. Na wystawie będzie można również poznać wydarzenia oraz miejsca w USA, związane z polską kulturą i historią. Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków (w tym krakowian), którzy wyruszyli w świat i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą i umiejętnościami w kulturę innych krajów – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych. Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Wystawę „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” można na Plantach oglądać przez cały październik.

PAP, opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -