piątek, 24 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaWystawa o Janie Pawle II w Google Arts & Culture

Wystawa o Janie Pawle II w Google Arts & Culture

Wystawa biograficzna „Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, od września dostępna jest online na platformie Google Arts & Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Fot. Google Arts & Culture

W ramach jubileuszu 100. urodzin Karola Wojtyły, zgodnie z wystawienniczą ideą „gotowa do druku” ekspozycja w wersji polskiej lub angielskiej trafiła do blisko 500 miejsc w Polsce i na świecie. – Dzięki współpracy z placówkami Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstały również wersje: japońska, bułgarska, rumuńska, ukraińska, włoska i rosyjska. Od 8 września dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej – informuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Przygotowanie wystawy na Google Arts&Culture – największej na świecie platformie do udostępniania online kolekcji i zbiorów – stało się możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19, która ograniczyła przez dłuższy czas możliwość prezentowania wystawy szerszej publiczności skłoniła nas do tego, by przygotować i udostępnić ten zbiór na platformie Google, a tym samym znaleźć się w gronie 2000 instytucji z całego świata, które właśnie tam udostępniają swoje projekty – powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Sekretarz Stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że w jubileuszowym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły Ministerstwo Spraw Zagranicznych i placówki dyplomatyczno-konsularne oraz instytuty polskie aktywnie promują „postać człowieka, który został papieżem, i papieża, który pozostał człowiekiem”. Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II otworzył nowe drogi dialogu między narodami, w tym dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. – Angażował się również na rzecz pokoju i demokracji na świecie, w tym obalenie komunizmu w Europie środkowej i wschodniej – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. – Cieszy nas, że ta wirtualna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją pielgrzymek św. Jana Pawła II, które zbliżały ludzi i stawały się inspiracją do dialogu i zmian historycznych – dodał sekretarz Stanu w MSZ.

Ekspozycja „Karol Wojtyła. Narodziny” prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko, jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Ekspozycja online składa się z ponad 50 obiektów, w tym zdjęć i filmu. Znaleźć wśród nich można między innymi archiwalne fotografie z dzieciństwa papieża, Krakowa z czasów II wojny światowej oraz ważnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu. Materiały pozyskane zostały od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Wystawę można obejrzeć pod linkiem: artsandculture.google.com/exhibit/karol-wojtyła-narodziny/KQICToaicSVbKg.

Instytucje zainteresowane tradycyjną formułą wystawy (plansze +gotowe do druku+) wciąż mogą ją nieodpłatnie pozyskać.

Dzieje.pl

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -