poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaDziałyLifestyle„Wrzeszczy wrzesień jest już jesień, jabłka i plecaki niesie”

„Wrzeszczy wrzesień jest już jesień, jabłka i plecaki niesie”

Zaczyna się pierwszy jesienny miesiąc. Czas mgieł, kwitnących wrzosów, odlatujących ptaków, zmieniających barwę liści drzew. W sadach rumienią się jabłka i gruszki, w lasach pojawiają się orzechy, a także rosną grzyby. Dzieci i młodzież po wakacjach wracają do szkoły. Właśnie trwa wrzesień. Dziewiąty miesiąc roku, mający według kalendarza gregoriańskiego 30 dni. Postaram się przybliżyć kilka ciekawostek związanych z tym miesiącem.

Wrzesień to czas powrotu dzieci do szkolnych ławek, ale jesienna aura wciąż sprzyja aktywnościom na zewnątrz. Fot. Archiwum WEM

„Wrzeszczy wrzesień, że już jesień” – tak brzmi jedno z polskich przysłów. Ten miesiąc to czas dużych zmian. We wrześniu w dniach 22/23 następuje równonoc jesienna na półkuli północnej, a wiosenna na półkuli południowej.

Nazwa miesiąca pochodzi od kwitnących w tym miesiącu wrzosów. Dawniej używano również nazwy pajęcznik od nici babiego lata. Łacińska nazwa September została zapożyczona przez większość języków europejskich. Pod względem meteorologicznym jest to miesiąc jesienny.

Wrzesień to czas, gdy polskie ogrody wciąż mogą zachwycać piękną barwą za sprawą roślin, które kwiecą się teraz z nową mocą. Przełom lata i jesieni to również doskonały moment na zbiór plonów z przydomowego sadu i warzywnika. Rośliny, które kwitną we wrześniu urozmaicą jesienny ogród. Gatunki jednoroczne, które będą prezentować się teraz najpiękniej, to m.in. astry, aksamitki, goździki, nasturcje. Wśród gatunków dwuletnich warto natomiast zwrócić uwagę na dziewanny ogrodowe i malwy różowe. Poza nimi w ogrodzie we wrześniu zachwycają przede wszystkim długowieczne byliny, wśród których prym wiodą astry i chryzantemy, a także pnącza idealne na balkon czy żywopłot, m.in. powojnik pnący. Obowiązkowo trzeba wspomnieć również o krzewach kwitnących we wrześniu, takich jak  wrzos pospolity, czy hortensja ogrodowa.        

W tym miesiącu w świecie zielonej przyrody wiele się dzieje. W sadach drzewa uginają się od jabłek, śliw, gruszek oraz orzechów włoskich i laskowych. W lasach owocują dęby, kasztany, buki, klony, jarząb, głóg, tarnina. Na drzewach szpilkowych zaczynają się otwierać i rozsypywać szyszki. W połowie września w lasach pojawia się masowy wysyp grzybów.

Wspominając o walorach klimatyczno-przyrodniczych nie możemy zapomnieć, że wrzesień to przede wszystkim miesiąc, w którym rozpoczyna się rok szkolny. I tak każdego roku witamy pierwsze dni września z nieco sprzecznymi emocjami: z jednej strony żalem za końcem wakacji i odpoczynku, z drugiej – nadzieją na nowe wyzwania, radością ze spotkania koleżanek i kolegów oraz ciekawością, związaną z rozpoczęciem szkoły.

Życzę sobie i wszystkim nauczycielom, aby nowy rok szkolny okazał się źródłem inspiracji, rozwoju i pogłębiania zainteresowań, aby pasja, profesjonalizm w kształceniu dzieci i młodzieży stały się źródłem satysfakcji, radości, owocowały mądrością, uznaniem, szacunkiem ze strony uczniów i wychowanków oraz były źródłem sukcesów zawodowych i osobistych.

Dobre słowa, dodające otuchy, zawsze miło jest otrzymać przed ważnym wydarzeniem. Nie inaczej jest w przypadku uczniów. Pamiętajmy, że wrzesień to moment, któremu towarzyszy nie tylko smutek z powodu zakończenia letniego wypoczynku, ale także stres i nerwy związane ze zbliżającymi się nowymi obowiązkami. Właśnie dlatego życzenia na nowy rok szkolny dla dzieci to zawsze miły gest, który pokazuje, że w nie wierzymy i że szkoła to nie tylko trud i wysiłek, ale też nieraz mnóstwo dobrej zabawy. Zatem życzę uczniom, aby ich nowa droga wiedzy okazała się czasem wartościowych działań, nawiązywania nowych znajomości, realizowania marzeń, odnajdowania nowych obszarów nauki czy relacji międzyludzkich.

Na rozpoczęcie roku szkolnego,
życzę najszczerzej wszystkiego najlepszego.
Do nauki zapału, szybkich pobudek z rana,
niech po wejściu do szkoły, twarz Twoja będzie roześmiana.

Sukcesów, radości i pomyślności,
Niech dobre oceny w dzienniku zagoszczą
Witaj szkoło, przez cały rok będzie wesoło!
Powodzenia w nowym roku szkolnym 2022/2023!

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -