niedziela, 29 stycznia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaWmurowanie aktu erekcyjnego pod siedzibę kliniki „Budzik” dla dorosłych

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod siedzibę kliniki „Budzik” dla dorosłych

Klinika „Budzik” dla osób dorosłych to przedsięwzięcie niosące piękne owoce – mówił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod siedzibę kliniki. Na jej budowę i wyposażenie Fundusz Sprawiedliwości przekazał ponad 37 mln zł.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (5P), prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk-Janczarska (2L) oraz minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (3L) oraz podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Kliniki „Budzik” dla dorosłych na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, 15 lipca. Fot. Mateusz Marek/PAP

W czwartek w Warszawie obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego Kliniki „Budzik” dla osób dorosłych. „Mamy plany, żeby jesienią w 2022 r. oddać ten budynek i żeby się tu znaleźli pierwsi pacjenci, wszystko idzie do tej pory bardzo dobrze” – mówiła Ewa Błaszczyk, prezes Fundacji „Akogo?”, zajmującej się organizacją budowy kliniki.

„Dzisiejsze wydarzenie ma wymiar symboliczny” – mówił obecny na uroczystości minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. „Taki charakter ma nie tylko wmurowanie aktu erekcyjnego. Symboliczny jest projekt, który realizujemy, pokazuje on, że zło można przekuć w dobro” – oznajmił minister.

Podkreślał, że taką właśnie intencją kierował się, gdy zdecydował, że pieniądze zasądzane od osób, które wyrządziły zło, będą służyć dobru. „Będą wspomagać pokrzywdzonych. Będą ratować ludzi. Po to jest właśnie Fundusz Sprawiedliwości. I po to jest klinika +Budzik+” – wyjaśnił.

Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, finansuje budowę warszawskiej kliniki „Budzik” dla dorosłych. Na ten cel z Funduszu przekazano ponad 37 mln zł. „To pieniądze od sprawców przestępstw, które mają służyć rehabilitacji pacjentów w śpiączce. W klinice +Budzik+ znajdą profesjonalną opiekę” – zapewniał Ziobro. „Niech słońce, które dziś tak świeci nad nami, będzie symbolem uśmiechu tych, którzy będą budzić się ze śpiączki” – dodał.

W czwartkowej uroczystości wzięli także udział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezes zarządu Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel. „Gratuluję determinacji i faktu, że w tak trudnym obszarze, jakim jest ochrona zdrowia oraz w czasach takich wyzwań, jak covid, udało się zrealizować tę inwestycję w tak zaawansowanym stopniu” – powiedział marszałek. „Dziękuję panu ministrowi, bo wkład prawie 40 milionów złotych jest podstawą realizacji projektu na tym etapie” – dodał.

„Jesteśmy zaszczyceni tym, że na terenie naszego szpitala tak prężnie powstaje ta inwestycja” – oznajmiła prezes szpitala Teresa Bogiel. „Cieszymy się bardzo i życzymy dalszego tak intensywnego postępu prac. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy wspaniałą placówkę, która pomoże wielu ludziom” – powiedziała Bogiel.

Klinika „Budzik” dla osób dorosłych powstaje przy ulicy Kondratowicza, obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który jest partnerem medycznym przedsięwzięcia. Działkę pod budowę gmachu, który będzie mieć powierzchnię ok. 3800 mkw., przekazał samorząd województwa. Za budowę i wyposażenie obiektu odpowiedzialna jest Fundacja „Akogo?”. Budowa, nad którą patronat objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda, ma zostać zakończona już w 2022 roku.

Fundusz Sprawiedliwości rozszerzył zakres działania, dzięki czemu może wspierać leczenie osób, które zapadły w śpiączkę m.in. na skutek przestępstw czy wypadków drogowych. Projekt „Budzik” dla dorosłych Fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.

Dzięki współpracy nowej kliniki z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim diagnostyka, neurochirurgia, neurologia i rehabilitacja pacjentów mają w placówce działać na najwyższym poziomie. W klinice będą leczeni dorośli w śpiączce, po urazach neurologicznych. Klinika ma rehabilitować pacjentów dzięki specjalistycznemu sprzętowi medycznemu. Zostanie zbudowana na wzór dziecięcego „Budzika”, działającego przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie od 2013 roku.

W nowej klinice dla dorosłych do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych. Klinika zakupi też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny.

Unikatowym rozwiązaniem będzie włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin oraz osób bliskich pacjentów. Ani pacjenci, ani ich opiekunowie nie będą płacić za pobyt w szpitalu.

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.

Fundacja „Akogo?” od 19 lat zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Wybudowana przez nią Klinika „Budzik” była pierwszym w kraju wzorcowym ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci w śpiączce. Od lipca 2013 roku wybudziło się tu ponad 80 dzieci.

Daria Kania, Marcin Jabłoński/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -