wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaGen. Joks zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox

Gen. Joks zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox

Dzisiejszy dzień jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do zacieśnienia sojuszu między Polską a USA – powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości pożegnania gen. dyw. Adama Joksa, obejmującego obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas uroczystości pożegnania gen. Adama Joksa na terenie 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu, 15 lipca. Gen. Joks obejmuje obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox. Fot. Marek Zakrzewski/PAP

Szef MON podkreślił, że gen. Joks „jest pierwszym Polakiem, który obejmuje tak wysokie stanowisko w dowództwie US Army po Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce”. „Tego rodzaju zdarzenia bardzo pozytywnie świadczą o zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce i wschodniej flance NATO. Stanowią też bardzo ważny argument, pokazujący spoistość Sojuszu Północnoatlantyckiego i bardzo dobrą współpracę wojskową między Polską a Stanami Zjednoczonymi” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, czwartkowa, zorganizowana w Poznaniu uroczystość „jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do zacieśnienia sojuszu między Polską a Stanami Zjednoczonymi, do budowania współpracy między Wojskiem Polskim a wojskiem Stanów Zjednoczonych”.

Szef MON przypomniał o podpisanej 15 sierpnia ub. roku umowie o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

„Podpisanie tej umowy było wydarzeniem o tyle istotnym, że razem pracujemy na rzecz stworzenia warunków do tego, by nawet 20 tysięcy żołnierzy Stanów Zjednoczonych mogło przybyć tu, na polską ziemię, jeśli będzie taka potrzeba. A ci żołnierze, jeśli będzie taka potrzeba, będą dowodzeni właśnie stąd, z Poznania, z Wysuniętego Dowództwa V Korpusu US Army” – podkreślił Błaszczak.

Jak przypomniał, jest to najważniejsze dowództwo amerykańskie w tej części kontynentu; dowodzi żołnierzami Stanów Zjednoczonych, którzy już służą w Polsce i w tej części Europy.

„Żeby budować interoperacyjność między Wojskiem Polskim a Stanami Zjednoczonymi wyposażamy żołnierzy Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Wczoraj (…) miałem sposobność ogłosić zakupienie dla Wojska Polskiego najnowocześniejszych czołgów Abrams w wersji najnowocześniejszej w wersji, która, poza USA, będzie użytkowana w państwach NATO wyłącznie w Polsce” – mówił szef MON.

Jak dodał, innym „niezwykle ważnym wymiarem interoperacyjności między wojskami Stanów Zjednoczonych a Wojskiem Polskim jest fakt, że obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu US Army objął właśnie generał Adam Joks”.

„To doświadczony dowódca, który daje gwarancję tego, że będzie wypełniał swoje obowiązki rzetelnie – jak na dobrego żołnierza przestało. To jest dowódca świadomy wyzwań, przed jakimi stoi Polska i cała wschodnia flanka NATO. Funkcja sprawowana przez gen. Joksa niewątpliwie pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo państw wschodniej flanki NATO” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Generał Adam Joks jest pierwszym Polakiem, który obejmuje tak wysokie stanowisko w dowództwie US Army po Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce. To jest zdarzenie historyczne” – dodał szef MON.

Gen. dyw. Adam Joks powiedział, że wyznaczenie go na nowe stanowisko to dla niego zaszczyt i wyróżnienie.

„Powierzenie Polsce tak wysokiego stanowiska w strukturach armii Stanów Zjednoczonych jest wyrazem dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jestem świadomy odpowiedzialności, zadań oraz oczekiwań, jakie stoją przede mną, jako zastępcą dowódcy V Korpusu, szczególnie w kontekście szkolenia i przygotowania go do prowadzenia wielodomenowej operacji na europejskim teatrze działań, zwłaszcza na jego wschodniej flance” – podkreślił.

„Doświadczenie jakie zdobyłem, służąc na różnych stanowiskach w Wojsku Polskim w strukturach międzynarodowych i w NATO, zostanie przeze mnie skutecznie wykorzystane w procesie przygotowania V Korpusu do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej, która ma nastąpić do końca tego roku” – dodał gen. Joks.

Szef Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA, zastępca dowódcy V Korpusu gen. bryg. Matthew Van Wagenen podkreślił, że dotychczasowa praca gen. Joksa jest mu dobrze znana.

„Znamy pana generała Joksa bardzo dobrze, jest on bardzo dobrze znany również w ramach struktur NATO. Polska potrzebuje gen. Joksa, V Korpus potrzebuje gen. Joksa i nasza armia potrzebuje gen. Joksa. Jego doświadczenie zdobyte w Wojsku Polskim i w ramach struktur NATO zdecydowanie przyczyni się do wzrostu poziomu gotowości V korpusu i osiągnięcia pełnej gotowości, co wydarzy się w tym roku” – powiedział.

„Stoimy u progu nowego rozdziału, jeżeli chodzi o nasze relacje na poziomie taktycznym i operacyjnym, ponieważ do tej pory nie mieliśmy Polaka na tak wysokim stanowisku w ramach V Korpusu” – dodał.

Pod koniec marca szef MON poinformował, że gen. dyw. Adam Joks zostanie zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA. Będzie pełnił obowiązki w Fort Knox. Joks był dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre – JFTC) w Bydgoszczy i zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP.

MON przypomniało, że Wysunięte Dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu (V Corps Headquarters Fwd) jest jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

„Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realnie podnosi interoperacyjność naszych wojsk” – podał resort.

Dowództwo V Korpusu US Army w Fort Knox zostało reaktywowane w lutym 2020 r., ma docelowo liczyć ponad 600 żołnierzy, z czego 200 ma służyć w wysuniętym stanowisku dowodzenia, które zainaugurowało działalność jesienią ub.r. w Poznaniu. MON podkreśliło, że to jedna z korzyści z podpisania umowy EDCA (o wzmocnionej współpracy obronnej) w 2020 r. przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

„Dzięki niej możliwe będzie trwałe zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce o ok. tysiąca żołnierzy. Obecnie gościmy w Polsce ok. 5,5 tys. żołnierzy amerykańskich średniorocznie” – podało MON.

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Rafał Pogrzebny/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -