wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaW kolejnych tygodniach musimy się liczyć ze wzrostem zakażeń

W kolejnych tygodniach musimy się liczyć ze wzrostem zakażeń

Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń – napisał w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Sejmie w Warszawie, 20 marca. Fot. Radek Pietruszka/PAP

„Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń” – napisał szef resortu zdrowia.

Z załączonego do wpisu wykresu wynika, że miesiąc temu, dokładnie 15 czerwca, siedmiodniowa średnia ruchoma wynosiła 253 i sukcesywnie każdego dnia spadała, aby od tygodnia nie przekroczyć 80.

Średnia ruchoma (krocząca) to średnia arytmetyczna z pewnej grupy danych liczbowych. W tym przypadku jest to średnia z dziennych zakażeń z siedmiu dni. Średnia ta niweluje jednorazowe odchylenia na wykresie, dzięki temu jest ważnym narzędziem pokazującym istniejący trend lub sygnalizującym nowy.

Klaudia Torchała/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -