piątek, 24 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaWizyty prezydenta RP w Turcji i Gruzji

Wizyty prezydenta RP w Turcji i Gruzji

O kwestiach bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli, rozmawiali w Ankarze prezydenci Polski Andrzej Duda i Turcji Recep Tayyıp Erdoğan.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Turcji Recep Tayyıp Erdoğan. Fot. prezydent.pl

Po rozmowach podpisano m.in. umowę o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz umowę w sprawie zakupów tureckich dronów. W obecności prezydentów zostało też podpisane porozumienie o bezpiecznej turystyce. – Zbliża się sezon turystyczny i pewnie wiele osób marzy o wakacjach za granicą, często odkładanych z powodu pandemii. Mam nadzieję, że w tym roku będzie to możliwe. Mam nadzieję, że podpisane dziś porozumienie do tego się przyczyni – mówił prezydent Andrzej Duda.

Para Prezydencka wzięła udział w obchodach Dnia Niepodległości Gruzji. Fot. prezydent.pl

Podczas wizyty w Turcji, która miała miejsce w dniach 24-25 maja, para prezydencka spotkała się również z Polonią, a także z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Prezydent RP wraz z małżonką spotkali się z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Turcji. Fot. prezydent.pl

Następnie, 26 maja, para prezydencka udała się do Gruzji, gdzie uczestniczyła w obchodach Dnia Niepodległości Gruzji. Prezydent Andrzej Duda był jedynym prezydentem innego kraju, który wziął w nich udział. Jako honorowy gość zagraniczny wygłosił swoje wystąpienie.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie na Placu Wolności w stolicy Gruzji. Fot. prezydent.pl

W Zjednoczonej Europie oraz w NATO jest wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić naszych przyjaciół ze wschodniej części Europy, pomieścić: Gruzję, Ukrainę czy Mołdawię – mówił prezydent na Placu Wolności w Tbilisi, zapewniając, iż Gruzja może liczyć na przyjaźń i poparcie ze strony Polski. – Zwłaszcza w obliczu aktualnej sytuacji „polityka otwartych drzwi” Unii Europejskiej i „polityka otwartych drzwi” NATO muszą pozostać utrzymane – podkreślił.

Gruzja obchodzi w tym roku 30-lecie niepodległości. Fot. prezydent.pl

W 2021 roku Gruzja świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości.

Para Prezydencka złożyła wieniec pod pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego w Tibilisi. Fot. prezydent.pl

Następnego dnia natomiast odbyły się rozmowy polityczne Andrzeja Dudy z władzami Gruzji, w tym z prezydent Salome Zurabiszwili. W trakcie tych rozmów prezydent potwierdził polskie zaangażowanie w bezpieczeństwo regionalne zarówno dotyczące basenu Morza Czarnego, jak samej Gruzji i całego Kaukazu.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -