czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneWizyta Agaty Kornhauser-Dudy w Waszyngtonie

Wizyta Agaty Kornhauser-Dudy w Waszyngtonie

1 marca w Białym Domu w Waszyngtonie odbyło się spotkanie Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy i Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych Jill Biden. Tematem rozmowy były m.in. aktualne i długoterminowe wyzwania w zakresie wsparcia ukraińskich uchodźców.

Agata Kornhauser-Duda spotkała się 1 marca w Białym Domu z Jill Biden. Fot. White House/Erin Scott

Rozmowa w Białym Domu

Agata Kornhauser-Duda przedstawiła Pierwszej Damie USA sytuację uchodźców ukraińskich w Polsce, skupiając się szczególnie na systemie edukacji, którym objęte są ukraińskie dzieci przebywające obecnie w Polsce. Poinformowała również o prowadzonych w Polsce szkoleniach dla ukraińskiego personelu medycznego oraz o pilnych potrzebach w obszarze wyposażenia w sprzęt medyczny tzw. „szpitali na kółkach” organizowanych na terenach zniszczonych wskutek działań wojennych.

Od lewej: minister Andrzej Dera, była przewodnicząca Izby Reprezentantów kongresmenka Nancy Pelosi, Agata Kornhauser-Duda i ambasador RP w USA Marek Magierowski. Fot. KPRP

W spotkaniu uczestniczyli ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski i minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w KPRP.

Dzień wcześniej małżonka prezydenta RP wzięła udział w konferencji „Commemorating the One–Year Mark of the Inhumane and Full–Scale Russian Invasion of Ukraine” poświęconej działaniom na rzecz wsparcia ukraińskich uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych, która odbyła się w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie.

Konferencja o Ukrainie

Konferencja została zorganizowana wspólnie przez ambasadę RP w Waszyngtonie oraz amerykański think–tank Center for European Policy Analysis (CEPA). Wśród panelistów i gości specjalnych, którzy wspólnie dyskutowali o aktualnych i długoterminowych wyzwaniach w zakresie wsparcia ofiar konfliktu w Ukrainie, znaleźli się m.in. Oksana Markarowa – ambasador Ukrainy w USA, James Risch – senator USA, Wojciech Wilk – dyrektor zarządzający Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowe oraz Mark Simakovsky – zastępca Asystent Administrator w Biurze ds. Europy i Eurazji USAID. Wydarzenie zgromadziło ponad 130 osób: przedstawicieli Kongresu Stanów Zjednoczonych, amerykańskiej administracji, ambasadorów i dyplomatów, a także polskich i międzynarodowych think-thanków i organizacji non-profit.

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda i ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa. Fot. KPRP

Jako kobieta, jako matka i jako żona nie mogę zgodzić się na to, że wojna pochłonęła już tyle niewinnych istnień ludzkich, przede wszystkim dzieci i kobiet – mówiła podczas konferencji Agata Kornhauser-Duda, dziękując za międzynarodową solidarność w pomocy ofiarom wojny. Z kolei ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa podkreśliła swoją wdzięczność wobec Polski za przyjęcie setek tysięcy ukraińskich uchodźców. – Dziękujemy polskiemu narodowi za wszystko, co dla nas zrobił – oświadczyła.

Spotkanie z Polonią

Wcześniej tego samego dnia małżonka prezydenta RP spotkała się z byłą przewodniczącą Izby Reprezentantów, kongresmenką Nancy Pelosi. Rozmowa dotyczyła wsparcia dla Ukrainy i uchodźców przebywających w Polsce.

W programie wizyty Pierwszej Damy RP znalazł się też czas na spotkanie z lokalną Polonią. W spotkaniu wzięli udział uczniowie, ich rodzice i nauczyciele z polskiej szkoły przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie i Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Maksymiliana Kolbe w Silver Spring.

Pierwsza Dama RP spotkała się w Waszyngtonie z przedstawicielami lokalnej Polonii. Fot. KPRP

Oświata polonijna stoi rodzicami, to Państwa zasługa, że chcą Państwo, by dzieci, często przecież urodzone już w Stanach Zjednoczonych, uczyły się języka polskiego, zdobywały wiedzę o Polsce, pielęgnowały naszą kulturę i tradycje – mówiła Pierwsza Dama RP. Zwróciła się również ze słowami serdecznej wdzięczności do pedagogów, podkreślając, że ich rola jest szczególna. – Nauczyciele wychowują młodzież w duchu patriotyzmu, w poszanowaniu dla naszych symboli narodowych – podkreśliła. Zwróciła się też bezpośrednio do obecnych na spotkaniu polonijnych dzieci. – Zdaję sobie sprawę, jaki to dla Was wysiłek, kiedy rówieśnicy spędzają weekendy na rozrywkach, a Wy na nauce. Nawet jeśli teraz tego nie doceniacie, wierzcie mi, że to Wasz wielki kapitał na przyszłość. Wyrośniecie na dumnych Polaków i świadomych swojej wartości Amerykanów – zapewniła Agata Kornhauser-Duda.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -