poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaUSAConnecticutWalka o dobre imię straconych „czarownic”

Walka o dobre imię straconych „czarownic”

Aktywiści z Connecticut, w tym historycy-amatorzy, badacze, a także potomkowie posądzonych o czary i ich oskarżycieli, chcą, by stanowi ustawodawcy w końcu pośmiertne oczyścili ich przodków z zarzutów – po ponad 375 latach. Chodzi w sumie o 11 osób, które zostały stracone, i dziesiątki innych posądzanych kilka stuleci temu o powiązania z szatanem.

Rysunek przedstawiający jedną ze słynnych rozpraw czarownic, jakie miały miejsce w Nowej Anglii prawie 400 lat temu. Fot. Wikimedia

Prace nad projektem odpowiedniej rezolucji rozpoczęli senator stanu Connecticut Saud Anwar i przedstawicielka stanu Jane Garibay. Zaproponowane przez nich rozwiązanie prawne ma na celu oficjalne oczyszczenie z zarzutów ofiar stanowych procesów o czary. Jak podkreślają, pomysłodawcami projektu są rodziny ofiar sprzed stuleci. Chcą raz na zawsze ukrócić sprawę absurdalnych oskarżeń, ciągnącą się z pokolenia na pokolenie.

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Podobne rozwiązania prawne były rozważane m.in. w Massachusetts. Przypomnijmy, że stanowi prawodawcy w 2022 roku formalnie uniewinnili tam Elizabeth Johnson Jr., która w 1693 roku została skazana i stracona za czary.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -