czwartek, 21 października, 2021
Strona głównaUSAMassachusettsW wieku 99 lat zmarł wybitny kardiolog Bernard Lown

W wieku 99 lat zmarł wybitny kardiolog Bernard Lown

Dr Bernard Lown, kardiolog z Massachusetts, zapisał się w historii medycyny i świata jako wynalazca defibrylatora. Fot. archiwum WEM

We wtorek, 16 lutego, w swoim domu w Bostonie zmarł dr Bernard Lown, kardiolog z Massachusetts, który zapisał się w historii medycyny i świata jako wynalazca defibrylatora oraz współzałożyciel grupy przeciwko wojnie nuklearnej, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Bernard Lown urodził się w 1921 r. w Utena na Litwie. W 1935 r. przyjechał z ojcem do USA. Ukończył University of Maine i uzyskał dyplom lekarza Johns Hopkins University w Maryland. W 1962 roku dr Lown wynalazł defibrylator, który wykorzystuje wstrząsy elektryczne, aby przywrócić bicie serca. Pomógł także rozwinąć leczenie kardiologiczne. Był jednym z pierwszych lekarzy, który podkreślił znaczenie diety i ćwiczeń w leczeniu chorób serca i wprowadził lidokainę jako lek na arytmię – przypomina Globe. Pracował jako profesor na Uniwersytecie Harvarda i lekarz w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie.

W latach 80. został współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Lekarzy dla Zapobiegania Wojnie Nuklearnej, która wezwała do wstrzymania testowania i budowy broni jądrowej. W szczytowym okresie grupa zrzeszała ponad 200,000 członków i miała oddziały w 60 krajach. W 1985 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Bernard Lown chwili śmierci miał 99 lat. Według Boston Globe stan zdrowia jego pogarszał się z powodu zastoinowej niewydolności serca.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -