piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaW Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach panują trudne, zimowe warunki turystyczne. Zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego, umiarkowanego stopnia. Na Kasprowym Wierchu leży już 63 cm śniegu.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

„Na szlakach zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Na wielu szlakach występują oblodzenia” – informują w niedzielę służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jeżeli wybieramy się w wyższe partie gór, konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego jak: raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka.

Lawinowa dwójka oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samoczynne schodzenie mniejszych lawin. W Dolinie Piciu Stawów Polskich spadło 65 cm śniegu, a w samym Zakopanem jest około 9 cm białego puchu. Temperatura w mieście pod Giewontem w niedzielę rano spadła do -5 st. C.

Szymon Bafia/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -