piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent: wobec PiS realizowana jest specyficzna forma odwetu

Prezydent: wobec PiS realizowana jest specyficzna forma odwetu

Sytuacja, w której PiS, największy klub parlamentarny nie ma swoich przedstawicieli we władzach Sejmu i Senatu, nie ma nic wspólnego z zasadami demokracji; realizowana jest specyficzna forma odwetu – mówił prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w niedzielę fragmencie wywiadu z tygodnikiem „Sieci”.

Prezydent Andrzej Duda (2P), prezes PiS Jarosław Kaczyński (C), minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (P) oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (L) na sali sejmowej podczas posiedzenia inaugurującego X kadencję izby, 13 listopada, w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

Duda w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”, której fragment opublikowano w niedzielę zauważa, że brak przedstawicieli zwycięskiej partii w prezydium Sejmu i Senatu świadczy o „rozbieżnościach między deklaracjami padającymi w przestrzeni publicznej a praktyką”.

„Z jednej strony słyszymy pięknie brzmiące hasła o demokracji, z drugiej realizowana jest specyficzna forma odwetu (…). Sytuacja, w której największy klub parlamentarny, (…) nie ma swoich przedstawicieli we władzach Sejmu i Senatu, nie ma nic wspólnego z zasadami demokracji” – powiedział.

Prezydent odniósł się też do swojej decyzji o powierzeniu misji powołania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiego.

„Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali mnie, że warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu. W ramach obowiązującej konstytucji wszyscy prezydenci, także moi poprzednicy, prezydenci Kwaśniewski, Kaczyński i Komorowski, zawsze powierzali misję tworzenia rządu zwycięskiemu ugrupowaniu. Tegoroczne wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość” – wyjaśnił.

Prezydent powiedział, że podczas konsultacji z przedstawicielami koalicji chciał „zobaczyć wspólny i jednolity program” oraz usłyszeć jak najwięcej konkretów. „Tego zabrakło” – dodał.

„Po drugie, w bardzo ważnych, fundamentalnych kwestiach podczas tych rozmów przedstawiciele poszczególnych obozów politycznych, deklarujących dzisiaj stworzenie koalicji, mówili zupełnie odmienne rzeczy. Choćby dotyczące kluczowych kwestii odnoszących się do suwerenności Polski” – powiedział.

Cały wywiad ukaże się w poniedziałkowym wydaniu tygodnika „Sieci”.

Adrian Kowarzyk/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -