niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaUstawa ratyfikacyjna przyjęta przez Sejm RP

Ustawa ratyfikacyjna przyjęta przez Sejm RP

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. „Za” opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Warszawa, 04.05.2021. Pierwszy rząd: premier Mateusz Morawiecki (L), poseł PiS Henryk Kowlaczyk (2L); za nimi: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk (3L), rzecznik rządu Piotr Mueller (2L), szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów (L) i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (4L) w ławach rządowych na sali obrad Sejmu w Warszawie, 4 bm. Trwa nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, na którym izba zajmuje się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE. (mr) PAP/Rafał Guz

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.

W Sejmie odbyło się we wtorek po południu drugie czytanie projektu ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Po II czytaniu odbyła się przerwa, a po niej izba przystąpiła – po przyjęciu wniosku o nieodsyłanie projektu do komisji i przejście do III czytania – do głosowań. Najpierw głosowanych było 10 poprawek złożonych podczas debaty przez kluby KO i PSL. Wszystkie zostały odrzucone.

Wśród odrzuconych poprawek znalazły się m.in. propozycja KO dotycząca gwarancji 40 proc. środków dla samorządów, a także poprawka PSL, które chciało zapisania w preambule ustawy, że środki z Funduszu Odbudowy będą wydatkowane na sprawiedliwych zasadach.

Następnie posłowie głosowali nad całością projektu ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. W głosowaniu udział wzięło 456 posłów. „Za” opowiedziało się 290 posłów; przeciwko zagłosowało 33 posłów, a 133 posłów wstrzymało się od głosu.

Podczas głosowania lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – który zapowiadał niepoparcie przez SP projektu – nie siedział w ławach rządowych, tylko w ławach poselskich razem z innymi parlamentarzystami jego ugrupowania.

Podstawą wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy, jaki każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.(PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Karol Kostrzewa
sdd/ kos/ itm/

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -