sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkUroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, tradycyjnie na nowojorskim Greenpoincie na maszt przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej została wciągnięta polska flaga z powstańczą kotwicą – symbolem Polski Walczącej.

Wciągnięcia powstańczej flagi dokonała Anita Połczyńska-Zadrożna, córka powstańca warszawskiego Mirosława Połczyńskiego, żołnierza Batalionu Parasol ps. „Malarz”, w towarzystwie Heleny Knapczyk z Connecticut, sybiraczki, prezeski Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP, i Janusza Romańskiego z placówki 12 SWAP w Filadelfii, syna powstańca warszawskiego – oficera AK, który zginął na 3 dni przed upadkiem powstania. Jak co roku już od kilku lat flaga będzie powiewać przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie.

W uroczystości, która rozpoczęła się punktualnie o godz. 17:00 czasu polskiego, uczestniczył konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka oraz liczni przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Związku Harcerstwa Polskiego, SSG Michael Ollis Freedom Foundation i wielu organizacji polonijnych, polskich szkół i parafii.

Po wciągnięciu flagi na maszt uczestnicy ceremonii udali się pod mural poświęcony powstaniu, znajdujący się na Polskim Domu Narodowym Warsaw na Greenpoincie. Natomiast dzień wcześniej tradycyjnie w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji bohaterów i ofiar Powstania Warszawskiego.

WEM
Fot. Konsulat generalny RP w Nowym Jorku, PSFCU, CPSD, Hufiec Podhale

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -