sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaGorący TematUchodźcy z Ukrainy otrzymają w Polsce pomoc medyczną

Uchodźcy z Ukrainy otrzymają w Polsce pomoc medyczną

Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji, i zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, udzielimy adekwatnej pomocy medycznej – poinformował w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Warszawa, 05.01.2022. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, 5 bm. w Sejmie w Warszawie. W ramach posiedzenia odbywa się wysłuchanie publiczne projektu nt. weryfikacji covidowej, który w połowie grudnia złożyła grupa posłów PiS. (amb) PAP/Mateusz Marek

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w sobotę, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ.

„Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala udzielimy adekwatnej pomocy medycznej” – poinformował w niedzielę na Twitterze wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

NFZ poinformował, że rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.

Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. „Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku” – czytamy w komunikacie NFZ.

Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Magdalena Gronek/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -