poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaDziałyPoradyTrwa sezon huraganów – jak zabezpieczyć siebie i swój dobytek?

Trwa sezon huraganów – jak zabezpieczyć siebie i swój dobytek?

W ciągu ostatniego półtora roku mieszkańcy Connecticut pokazali, że potrafią odłożyć na bok to, co ich dzieli, i zjednoczyć się w walce przeciwko wspólnemu wrogowi – pandemii. Connecticut nadal znajduje się wśród stanów o najwyższym poziomie wyszczepień w skali w kraju, a liczba zachorowań na COVID-19 zmniejsza się każdego dnia.

Wielu z nas poniosło straty spowodowane przez COVID-19 i te straty zostaną zapamiętane, gdy będziemy nadal odbudowywać się jako stan, jako społeczność i jako jednostki. Ale wyzdrowiejemy, bo pokazaliśmy, że dzięki wiedzy, poświęceniu i determinacji możemy odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Ci z nas, którzy są zaszczepieni, już czują się bezpieczniej, robiąc proste rzeczy, które składają się na nasze codzienne życie.

Pandemia zaskoczyła świat – nikt nie spodziewał się, że każdy zakątek naszej planety zostanie dramatycznie dotknięty wirusem, o jakim nikt wcześniej nie słyszał.

COVID-19 był niespodzianką, ale huragany i inne sezonowe burze nie są zaskoczeniem dla tych z nas, którzy mieszkają w Nowej Anglii. Nie tracimy tyle istnień ludzkich wskutek burz, co w pandemii, ale z pewnością tracimy życie. Tracimy również mienie i środki do życia i choć oczekujemy huraganów co roku, wielu z nas nie jest gotowych, gdy uderzą, a w przeciwieństwie do COVID-19 istnieje wiele prostych rzeczy, które możemy zrobić z wyprzedzeniem, aby zabezpieczyć nasze domy i nasze rodziny przed huraganem lub poważną burzą.

Sezon huraganów na Atlantyku trwa od 1 czerwca do 30 listopada, a najbardziej niebezpieczny okres to od połowy sierpnia do połowy października.

Przede wszystkim pobierz na swój telefon komórkowy aplikację wysyłającą powiadomienia o nagłych wypadkach, aby być na bieżąco z burzami lub huraganami. Ponadto warto słuchać zaufanych źródeł wiadomości w radiu i telewizji i czytać lokalne gazety lub przeglądać media społecznościowe w celu uzyskania informacji na temat prognoz (które mogą się szybko zmienić), schronienia i nakazów ewakuacji.

https://portal.ct.gov/CTPrepares/Stay-Informed
https://portal.ct.gov/CTAlert/Common-Elements/Common-Elements/Learn-about-CT-Alerts
www.ct.gov/ctalert

W tej chwili, gdy jeszcze nie ma sytuacji awaryjnej, jest czas, aby się przygotować. Wiele z poniższych rzeczy jest łatwo dostępnych – wystarczy umieścić je w bezpiecznym miejscu i upewnić się, że wszyscy w rodzinie wiedzą, gdzie się znajdują. Nigdy nie jest za wcześnie, aby nauczyć swoje dzieci o przygotowaniach do sytuacji awaryjnej. Włącz je do przygotowań i wyjaśnij, dlaczego to robisz, aby czuli się odpowiedzialni za rodzinę!

Podstawowy zestaw awaryjny:

 • jeden galon wody na osobę dziennie przez co najmniej trzy dni, do picia i urządzeń sanitarnych;
 • co najmniej trzydniowy zapas niepsującej się żywności;
 • zasilane bateryjnie lub ręczne radio korbowe oraz radio pogodowe NOAA z alertem tonu i dodatkowymi bateriami;
 • latarka i dodatkowe baterie;
 • apteczka pierwszej pomocy;
 • gwizdek, aby zasygnalizować pomoc;
 • worki na śmieci i plastikowe zaciski;
 • klucz lub szczypce do wyłączania narzędzi;
 • ręczny otwieracz do puszek do żywności (jeśli zestaw zawiera konserwy);
 • mapy lokalne;
 • telefon komórkowy z ładowarkami, falownikiem lub ładowarką słoneczną;
 • woda i żywność dla zwierząt domowych;
 • zapas leków i innych środków, w tym pieluchy dla niemowląt;
 • środki dezynfekujące i maseczki na twarz, które ze względu na COVID-19 mogą być potrzebne w schronie.

Rodzinny plan awaryjny:

 • Upewnij się, że ty i członkowie rodziny są świadomi lokalnych miejsc schronienia i strefy ewakuacji, zwłaszcza jeśli mieszkasz wzdłuż linii brzegowej;
 • Znajdź osobę kontaktową poza miastem. Może być łatwiej zadzwonić na duże odległości niż dodzwonić się do kogoś w samym mieście, więc osoba kontaktowa poza miastem może być w lepszej sytuacji aby pośredniczyć w komunikacji między rozdzielonymi członkami rodziny;
 • Upewnij się, że każdy członek rodziny zna odpowiednie numery telefonów i ma telefon komórkowy lub przedpłaconą kartę telefoniczną, aby zadzwonić na numer alarmowy. To jest coś, czego możesz uczyć dzieci, gdy są małe;
 • Planuj z wyprzedzeniem i wstępnie ustaw rodzinny czat w telefonach. Wiadomości tekstowe często mogą obejść zakłócenia w sieci, gdy nie jest możliwe nawiązanie połączenia telefonicznego i zużywa mniej baterii.

Ochrona domu i dobytku

Jeśli masz ubezpieczenie domu lub najemcy, ważne jest, aby zrozumieć, co jest objęte szkodami pogodowymi i zapewnić bezpieczeństwo tych dokumentów. Oto jak możesz to zrobić:

 • Przejrzyj swoje polisy ubezpieczeniowe co roku, a zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu huraganów;
 • Przejrzyj swoją polisę z agentem lub skontaktuj się z Departamentem Ubezpieczeń Connecticut, aby dowiedzieć się, co jest objęte ubezpieczeniem i jakie są twoje limity ubezpieczenia;
 • Polisy i dane kontaktowe ubezpieczenia należy przechowywać w bezpiecznym miejscu;
 • Zrób spis swoich rzeczy na wypadek, gdy twoja nieruchomość zostanie uszkodzona i trzeba będzie złożyć wniosek o wypłatę ubezpieczenia;
 • Zachowaj kopie wszystkich tych dokumentów i wykonaj dodatkowe kopie i zostaw je pod opieką członka rodziny lub przyjaciela.

Nie możemy uciec od szalonej pogody w Nowej Anglii, ale możemy być na nią przygotowani. I jak zawsze, przekaż te ważne informacje dalej – członkom rodziny i przyjaciołom. Bądź bezpieczny!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -