poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneSzef MON Mariusz Błaszczak w Fort Knox

Szef MON Mariusz Błaszczak w Fort Knox

18 lipca br. szef polskiego resortu wziął udział w uroczystym przekazaniu obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych US Army gen. Maciejowi Jabłońskiemu. Generał Jabłoński zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Adama Joksa. Ceremonia odbyła się w słynnym Fort Knox, będącym bazą V Korpusu Sił Lądowych USA.

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystym przekazaniu obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu polskiemu generałowi. Fot. MON

Już po raz drugi w historii polski oficer objął tak ważne i prestiżowe stanowisko, co podkreślił w swoim przemówieniu minister Błaszczak. – Jesteśmy dumni z tego, że polski generał jest zastępcą dowódcy. Zadania, jakie stały przed generałem Joksem, a które będzie kontynuował generał Jabłoński, to przede wszystkim świadomość sytuacyjna dla wojsk amerykańskich na wschodniej flance. Ale w przypadku Wojska Polskiego to także wprowadzanie do służby czołgów Abrams – powiedział.

Gen. Maciej Jabłoński i szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. MON

Szef polskiego resortu obrony wspomniał także o relacjach oraz coraz bliższej współpracy między Polską a USA. – Polsko-amerykańska współpraca obronna jest głęboko zakorzeniona w historii naszych narodów. Walczyliśmy ramię w ramię podczas II wojny światowej, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Te bardzo bliskie więzy pomiędzy naszymi krajami zostały scementowane podczas przyłączenia Polski do NATO (…) Kolejnym kamieniem milowym w naszych relacjach był rok 2020, kiedy podpisano umowę o współpracy obronnej między Polską a USA, co utorowało drogę naszemu partnerstwu na nowy poziom – mówił szef MON. – Obecnie zakres naszego wspólnego zaangażowania jest niespotykany w przeszłości. Rozwija się w takich obszarach, jak wspólne misje i operacje, interoperacyjność sił i współpraca w zakresie uzbrojenia. Wszystkie te działania nakierowane są na jeden cel – zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności naszych narodów – oświadczył Błaszczak, nawiązując też do obecnie trwającej wojnie w Ukrainie: „Jestem dumny, że razem z USA i innymi podobnie myślącymi narodami wspieramy Ukrainę w jej walce o niepodległość”.

Gen. Maciej Jabłoński formalnie zostanie zastępcą dowódcy V Korpusu z dniem 1 sierpnia br. Fot. MON

Szef MON wyraził wdzięczność dla generała Johna Kolasheskiego, dowódcy V Korpusu za „poświęcenie w rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i tworzeniu struktur V korpusu w Polsce”.

V Korpus to jeden ze związków taktycznych sił lądowych USA (US Army). W przeszłości brał udział m.in. w I i II wojnie światowej (m.in. w działaniach w Normandii i Ardenach), a także w operacjach w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie, Afganistanie czy Iraku. Został reaktywowany w 2020 r. – obecnie wysunięte stanowisko dowodzenia ulokowane w Poznaniu koordynuje działania amerykańskich sił lądowych w Europie. Główna siedziba Korpusu znajduje się w Fort Knox w stanie Kentucky.

Ceremonia przekazaniu obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu gen. Maciejowi Jabłońskiemu odbyła się 18 lipca w Fort Knox. Fot. MON

Gen. Jabłoński pełnił dotychczas funkcję Inspektora Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Sił Zbrojnych, a także był pełnomocnikiem szefa MON ds. wprowadzania amerykańskich czołgów Abrams do Wojska Polskiego. Formalnie zastępcą dowódcy V Korpusu zostanie z dniem 1 sierpnia.

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -