sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSzef KPRM: pozycja Lewicy w ramach opozycji jest silniejsza

Szef KPRM: pozycja Lewicy w ramach opozycji jest silniejsza

Bez wątpienia dzisiaj pozycja Lewicy w ramach opozycji jest o wiele silniejsza niż jeszcze była 2-3 tygodnie temu – ocenił szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do poparcia Lewicy w sejmowym głosowaniu dotyczącym zgody na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Warszawa, 20.01.2021. Koronawirus w Polsce. Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej transmitowanej z siedziby KPRM w Warszawie, 20 bm. Konferencja dotyczyła szczepień przeciw COVID-19. (olm) PAP/Paweł Supernak

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050.

W zeszłym tygodniu Lewica porozumiała się z PiS w sprawie kształtu Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Rząd zaakceptował propozycje Lewicy m.in. dotyczące dofinansowania szpitali powiatowych czy budowy 75 tys. mieszkań komunalnych.

Dworczyk pytany w Programie 1 Polskiego Radia, jaką polityczną cenę w czasie tych negocjacji podyktowała Lewica, zapewnił, że przedmiotem tych dyskusji było wyłącznie KPO i ratyfikacja. „Nie było żadnych innych dyskusji na żadne inne tematy” – zadeklarował.

W audycji przywołano również dyskusję, które pojawiły się w mediach, o tym, że Lewica mogłaby współpracować w koalicji z PiS po kolejnych wyborach. Szef KPRM pytany, czy taką koalicję sobie wyobraża, przyznał, że jest szereg wspólnych diagnoz i rozwiązań – jeżeli chodzi o wrażliwość społeczną. „Wydaje mi się, że jest bardzo dużo takich rozbieżności, które byłyby trudne do pokonania” – zastrzegł.

„W polityce nigdy nie można mówić nigdy, niemniej wydaje mi się, że to byłoby bardzo trudne, a wręcz być może niemożliwe” – dodał.

Dworczyk zaznaczył, że jednym z obszarów, które dzielą PiS i Lewicę są kwestie światopoglądowe.

„To, co się dzieje ostatnio na scenie opozycyjnej, to wyraźne wzmocnienie Lewicy, która stała się jakimś punktem odniesienia dla innych partii opozycyjnych. Wynika to z odważnych decyzji, które Lewica podjęła w ostatnich dniach. Jak to się przełoży na poparcie? Oczywiście nie wiem. To w najbliższych tygodniach, miesiącach będzie można zweryfikować, śledząc sondaże, natomiast bez wątpienia dzisiaj pozycja Lewicy w ramach opozycji jest o wiele silniejsza niż jeszcze była 2–3 tygodnie temu” – mówił szef KPRM.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków – zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021–2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. (PAP)

Grzegorz Bruszewski
gb/ mrr/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -