piątek, 24 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent odznaczył pośmiertnie Bronisława Cieślaka

Prezydent odznaczył pośmiertnie Bronisława Cieślaka

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Bronisława Cieślaka – dziennikarza, aktora i byłego posła – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – poinformował PAP prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Odznaczenie zostanie przekazane rodzinie podczas pogrzebu Cieślaka – dodał.

Na zdjęciu archiwalnym z dnia 02.10.2015 r. aktor Bronisław Cieślak na kieleckim rynku, 2 bm. Dziennikarz, prezenter telewizyjny, były poseł na Sejm i aktor znany z roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu „07 zgłoś się” i Bronisława Malanowskiego w „Malanowski i partnerzy” zmarł w Krakowie w nocy z soboty na niedzielę. Miał 77 lat. (kf) PAP/Piotr Polak

Spychalski pytany w czwartek przez PAP o odznaczenie Cieślaka poinformował, że Andrzej Duda podjął decyzję o odznaczeniu pośmiertnie Bronisława Cieślaka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dodał, że odznaczenie zostanie przekazane rodzinie podczas pogrzebu.

Bronisław Cieślak – dziennikarz, prezenter telewizyjny, były poseł i aktor znany z roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu „07 zgłoś się” i Bronisława Malanowskiego w „Malanowski i partnerzy” – zmarł w niedzielę 2 maja w wieku 77 lat. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Cieślak urodził się w 1943 r. w Krakowie i tu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał absolutorium bez dyplomu.

W latach 1969–73 pracował w Polskim Radiu Kraków, a w latach 1973–91 był redaktorem i zastępcą redaktora naczelnego Telewizji Kraków. W latach 1970-90 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Należał do PZPR od 1970 roku aż do rozwiązania partii w 1990 roku. Dwukrotnie w 1997 i 2001 roku zdobył mandat posła z list SLD.

Rolę, która przyniosła mu największą popularność – porucznika Borewicza – bezkompromisowego w walce z przestępcami oficera MO – otrzymał jak sam wspomniał dzięki reżyserowi serialu Krzysztofowi Szmagierowi.

Wniosek do Kancelarii Prezydenta o pośmiertne uhonorowanie Bronisława Cieślaka złożył w imieniu klubu Lewicy jego przewodniczący Krzysztof Gawkowski.(PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Grzegorz Bruszewski
sdd/ gb/ par/

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -