niedziela, 29 stycznia, 2023
Strona głównaDziałyCovid 19Szczepionki dla pensjonariuszy domów opieki długoterminowej

Szczepionki dla pensjonariuszy domów opieki długoterminowej

Seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem COVID-19. Z wiekiem osłabia się bowiem układ immunologiczny, co sprawia, że seniorzy częściej zmagają się z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroby płuc oraz astma, które mogą wpłynąć na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem i w konsekwencji prowadzić do śmierci.

Pensjonariusze domów opieki są szczególnie podatni na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19. Fot. Archiwum WEM

Dlatego osoby starsze lub przewlekle chore znalazły się w jednej z pierwszych grup, dla których dostępna będzie szczepionka na COVID-19. Szczególnie ważne jest zaszczepienie osób przebywających w domach opieki, ponieważ w takich miejscach choroba może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Dlatego pensjonariusze domów opieki długoterminowej (long-term care facilities – LTCF) zostaną zaszczepieni w pierwszych możliwych terminach, już w fazie 1a. Szczepieniami objęte zostaną osoby dorosłe mieszkające w takich obiektach, personel medyczny i niemedyczny, który się nimi opiekuje, oraz osoby niezdolne do samodzielnego funkcjonowania i ich opiekunowie.

Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawiają też dane statystyczne – tylko do 6 listopada 2020 r. około 569 000–616 000 przypadków COVID-19 i 91 500 zgonów odnotowano wśród mieszkańców i pracowników domów opieki długoterminowej w Stanach Zjednoczonych, co stanowi 39% zgonów w całym kraju.

Warto podkreślić, że wszystkie szczepionki na COVID-19 zostały przetestowane w badaniach klinicznych z udziałem dziesiątek tysięcy osób, dzięki czemu naukowcy zyskali pewność, że spełniają normy bezpieczeństwa i chronią dorosłych różnych ras, grup etnicznych i w różnym wieku, w tym osoby starsze w wieku powyżej 65 lat, bo takie osoby też brały udział w badaniach klinicznych. Nie było poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Najczęstsze działania niepożądane to ból w miejscu wstrzyknięcia oraz objawy takie jak gorączka i dreszcze. Po dogłębnej analizie wyników badań zarówno Komitet Doradczy ds. Praktyk w zakresie szczepień (Advisory Committee on Immunization Practices – ACIP), jak i Centrum kontroli i zapobiegania chorób (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) są zgodne, że korzyści płynące z szczepień na COVID-19 dla osób starszych i przewlekle chorych przewyższają ryzyko związane z wystąpieniem możliwych działań niepożądanych.

Warto też podkreślić, że szczepienie jest dobrowolne. Zgody na szczepienie będą uzyskiwane bezpośrednio od rezydentów domów opieki, a jeśli nie są oni w stanie wyrazić świadomej zgody – od osoby wyznaczonej do podejmowania decyzji medycznych w ich imieniu. Dostarczone im zostaną także wszelkie informacje na temat szczepień i możliwych skutków.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -