piątek, 20 września, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeŚwiatowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

Międzynarodowy Dzień Ziemi ma na celu zachęcać do dbania o planetę. Fot. Getty Images

Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona – senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa– Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.

Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie.

Dzień Ziemi obchodzimy rokrocznie 22 kwietnia – jest to święto, które łączy mieszkańców globu we wspólnej trosce o dobro naszej planety.

Zgodnie z informacją przekazaną na oficjalnej, międzynarodowej stronie akcji, tegorocznym hasłem jest: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. EARHDAY.ORG niezachwianie dąży do wyeliminowania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety, żądając zmniejszenia produkcji wszystkich tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r.

Realizację powyższego, ambitnego celu, możemy wesprzeć codziennymi, dobrymi nawykami. Segregujmy poprawnie odpady, by możliwie najwięcej zostało poddanych procesowi recyklingu. Zamiast reklamówek foliowych wybierajmy torby wielorazowe, ograniczajmy przedmioty jednorazowe i unikajmy plastiku – kupujmy odpowiedzialnie i zwracajmy uwagę na opakowania.

Co warto wiedzieć o Ziemi?

Z okazji Dnia Ziemi chciałam przybliżyć kilka ciekawostek dotyczących naszej planety. Oto kilka z nich:

  • Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty.
  • Doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny. Dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany.
  • Według naukowców Ziemia istnieje od 4.6 miliarda lat.
  • Obecnie na Ziemi mieszka ponad 8 miliardów osób.
  • Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest.
  • Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański

Co można zrobić na Dzień Ziemi?

Z okazji Dnia Ziemi co roku na świecie są organizowane wykłady i konferencje dotyczące ochrony środowiska. W szkołach z okazji święta naszej planety organizowane są akcje sprzątania lasów, parków i plaż. W wielu miejscach organizowane jest wspólne sadzenie drzew. Z tej okazji nauczyciele urządzają różne zabawy związane z ekologią. Dzieci będą miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że Ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla Ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Tego dnia przypominamy sobie także zasady segregacji śmieci oraz możemy wykonać piękne prace plastyczne. Wszystkie te działania mają na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Bowiem przyroda to nieodłączny element naszego życia, dlatego dbanie o nią jest naszym obowiązkiem.

Co szkodzi Ziemi?

Istnieje kilka czynników, które wypływają na postępujący kryzys naszej planety. Najważniejsze z nich to:

  • zmiany klimatyczne,
  • wzrost populacji,
  • konsumpcjonizm,
  • coraz szybsza urbanizacja,
  • niedobór wody,
  • katastrofy ekologiczne.

Co może uratować Ziemię?

Mając na uwadze ochronę środowiska dobrym pomysłem jest zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską. Warto również ograniczyć zużycie wody. Należy także zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik stanowi zagrożenie dla zwierząt, a dodatkowo zaśmieca naszą planetę. Ważne jest, aby oszczędzać prąd i nie kupować rzeczy, z których nie korzystamy.

Najmłodszym mogę polecić ciekawą pozycję książkową pt. „Akademia Ekologii” Kingi Macias.

Książka napisana jest w przystępnym języku, a treści ekologiczne są łatwo przyswajalne przez dzieci. Najmłodsi poznają odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, np. Gdzie wyrzucić butelkę po mleku? Co zrobić z opakowaniem po jogurcie? Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza? Co oznaczają symbole na produktach w sklepie? W środku znajdziesz także grę planszową, w którą możesz zagrać z przyjaciółmi, oraz dyplom Przyjaciela Przyrody. Akademia Ekologii to seria książek aktywizujących, które zawierają aktualne informacje na temat segregacji odpadów i uczą, jak wprowadzać zasady nowoczesnej ekologii w codzienne życie. To ważne, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się zasad segregowania odpadów.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -