środa, 9 października, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Jestem obywatelem Stanów Zjednoczonych i chciałbym sprowadzić swoją narzeczoną do Ameryki, abyśmy mogli się tu pobrać. Jaki jest na to najlepszy sposób zgodnie z prawem imigracyjnym? Moja narzeczona ma 10-letnią wizę turystyczną. Czy może tu przyjechać na wizie turystycznej i wyjść za mąż, czy też powinienem wystąpić dla niej o wizę narzeczeńską? Co musimy zrobić, aby zakwalifikować się na wizę narzeczeńską? Moja narzeczona ma 15-letnią córkę, którą chciałaby ze sobą zabrać.

Sebastian z Palm Harbor, FL


Drogi Panie Sebastianie

W przypadku, gdy jesteście już zaręczeni lub zamierzacie się zaręczyć, właściwą legalną drogą w świetle prawa imigracyjnego jest wystąpienie o wizę narzeczeńską, tzw. K1 Fiancé(e) Visa. Wizy narzeczeńskie wydawane są dla osób, które mają zamiar zawrzeć związek małżeński z obywatelem Stanów Zjednoczonych po przyjeździe do USA.

Wizy turystyczne, jak również ESTA (wjazd w ramach programu zniesienia wiz turystycznych), służą wyłącznie do celów turystycznych, nie mogą być zatem wykorzystywane do celów imigracyjnych. Przyjazd do Stanów Zjednoczonych na wizie turystycznej lub w ramach programu bezwizowego z intencją wyjścia za mąż jest uważany przez urząd imigracyjny (USCIS) za oszustwo imigracyjne i może potencjalnie narazić Pana narzeczoną na odmowę uregulowania statusu imigracyjnego lub nawet deportację łącznie z zakazem powrotu do Stanów Zjednoczonych. Oszustwa imigracyjne karalne są również grzywną i pozbawieniem wolności. Najważniejsza jest intencja, tak więc jeżeli Pana narzeczona wjedzie do Stanów Zjednoczonych na wizie turystycznej lub w ramach programu zniesienia wiz z zamiarem wyjścia za mąż i pozostania tu na stałe, to popełnia przestępstwo imigracyjne.

Aby kwalifikować się na uzyskanie wizy narzeczeńskiej, należy przedstawić dowody, że spotkaliście się osobiście przynajmniej raz w ciągu dwóch lat poprzedzających wystąpienie o wizę, oboje jesteście stanu wolnego oraz zamierzacie się pobrać w ciągu 90 dni po wjeździe narzeczonej do Stanów Zjednoczonych.

Proces wystąpienia o wizę narzeczeńską jest kilkuetapowy i zaczyna się od złożenia wniosku w urzędzie imigracyjnym wraz z dokumentacją potwierdzającą intencję wejścia w związek małżeński oraz stan wolny narzeczonych. Po pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku urząd imigracyjny przekazuje sprawę dalej do urzędu konsularnego (NVC). Na tym etapie urząd konsularny między innymi bada przeszłość kryminalną pary narzeczeńskiej oraz zbiera szczegółowe informacje biograficzne aplikantki. Będzie Pan musiał również udowodnić, że jest Pan w stanie „utrzymać” finansowo swoją przyszłą małżonkę lub może utrzymywać się sama, aby nie stała się ona ciężarem publicznym. W tym celu należy poręczyć do urzędu imigracyjnego poprzez podpisanie odpowiedniego formularza i przedstawienie swoich zarobków lub majątku.

Ostatni etap to przekazanie sprawy do ambasady w Polsce w celu ustalenia daty rozmowy kwalifikacyjnej, tzw. „interview” dla Pana narzeczonej. Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu potwierdzenie informacji podanych wcześniej w petycji i dokumentach oraz ostateczne zdeterminowanie wiarygodności waszego związku. Wiza narzeczeńska wydawana jest w paszporcie na okres do 6 miesięcy, w którym to czasie należy wjechać do Stanów Zjednoczonych i w ciągu 90 dni od daty wjazdu zawrzeć związek małżeński.

We wniosku o wizę narzeczeńską można ująć również dziecko narzeczonej, które może wjechać do USA wraz z nią lub w terminie późniejszym, o ile nie ukończyło 21 lat i nie jest w związku małżeńskim.

W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg.  Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną.  Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -