niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaUSAFlorydaSurowe prawo zapewni publiczny porządek?

Surowe prawo zapewni publiczny porządek?

Senat Florydy uchwalił kontrowersyjny projekt ustawy „anty-zamieszkowej”, będącej pokłosiem masowych protestów po śmierci George’a Floyda latem ubiegłego roku. Ustawę przygotowało biuro gubernatora Rona DeSantisa.

Ustawa zwiększa m.in. sankcje karne za napaść na funkcjonariuszy organów ścigania. Fot. Archiwum WEM

Ustawa zwiększa sankcje karne za napaść na funkcjonariuszy organów ścigania, udział w zamieszkach i akty wandalizmu lub niszczenie mienia publicznego podczas zamieszek. Negatywne konsekwencje przewidziane są również dla lokalnych samorządów, które chciałyby próbować chronić uczestników protestów czy ingerować w pracę organów ścigania, np. poprzez zmniejszenie budżetów na policję.

Ustawa przeszła w Senacie większością 23 do 17 głosów, przy czym jeden z republikańskich senatorów głosował przeciw, razem z demokratami, którzy twierdzą, że ustawa jest sprzeczna z pierwszą poprawką do konstytucji i ogranicza możliwości wyrażania przez obywateli politycznego sprzeciwu. Republikanie natomiast kontrargumentują, że jest to rozwiązanie konieczne, by wzmocnić pozycję policji i zapewnić porządek publiczny w stanie.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -