niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaStraż Graniczna stawia opór presji migracyjnej na granicy z Białorusią

Straż Graniczna stawia opór presji migracyjnej na granicy z Białorusią

Od kilku tygodni stawiacie opór presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej; mam pełne zaufanie do działań, jakie podejmujecie – podkreślił w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński w liście do funkcjonariuszy Straży Granicznej. Minister podziękował pogranicznikom za poświęcenie i odwagę.

Młodszy chorąży Adam Grabowski patroluje granicę z Białorusią na przejściu granicznym w Bobrownikach, 15 maja 2006 r. Fot. Paweł Supernak/PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji list, który skierował do funkcjonariuszy i funkcjonariuszek SG, opublikował w piątek na Twitterze. Na wstępie przypomniał o minionym w tym roku 30-leciu od powołania SG i podkreślił, że służba w tej formacji jest trudna i odpowiedzialna. „Strzeżecie naszych granic oraz zarazem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – to odpowiedzialne zadanie” – napisał.

Szef MSWiA ocenił w liście, że ten jubileuszowy rok to dla pograniczników „wyjątkowy czas próby”. „Od kilku tygodni stawiacie opór presji migracyjnej na granicy polsko–białoruskiej. Mam pełne zaufanie do działań, jakie podejmujecie. Wiem, że są wykonywane na najwyższym poziomie, rzetelnie i profesjonalnie” – podkreślił.

W poniedziałek o sytuacji na granicy z Białorusią informowała SG. „Od piątku, 6 sierpnia funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 349 cudzoziemców za nielegalne przekroczenie granicy z Białorusi do Polski” – podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie formacji.

Minister Kamiński w czwartek na Twitterze zapewnił, że sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą, a państwo polskie jest przygotowane na każdy scenariusz rozwoju sytuacji. „Wszystkim strzegącym naszego bezpieczeństwa na granicy dziękuję za profesjonalne działanie” – dodał.

Podziękowania znalazły się też w liście ministra do pograniczników. „Niejednokrotnie otrzymywaliśmy od przedstawicieli innych państw podziękowania za waszą służbę oraz dowody uznania dla waszej eksperckiej wiedzy i waszego zaangażowania. Przychodziło wam mierzyć się z presją migracyjną na innych granicach państw Unii Europejskiej, a dziś Polska i Polacy potrzebują was i waszego oddania tu na miejscu” – podkreślił.

„W imieniu wszystkich Polaków serdecznie dziękuję wam, funkcjonariuszki i funkcjonariusze Straży Granicznej, za poświęcenie i odwagę. Za to, że każdego dnia podejmujecie się najtrudniejszych wyzwań, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom naszego kraju. Szczególne słowa podziękowania kieruję do funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej” – napisał szef MSWiA.

Kamiński wskazał, że obecnie jest czas „ogromnej mobilizacji i wzmożonego wysiłku” Straży Granicznej. „Dziękujemy, że jak zawsze, Polska i Polacy mogą na was liczyć. Mam świadomość tego, że jest to również trudny czas dla waszych rodzin i bliskich. Podziękujcie im proszę w moim imieniu za zrozumienie specyfiki waszej służby na rzecz ojczyzny” – dodał.

Jak wynika ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG, od początku roku funkcjonariusze tego oddziału na polsko-białoruskiej granicy zatrzymali 871 osób, które nielegalnie przekroczyły tę granicę. W całym ubiegłym roku było to łącznie 114 osób.

O wzmożeniu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówił w mediach w minionym tygodniu również wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Rząd – jak tłumaczył – traktuje to jako reakcję na udzielenie przez Polskę pomocy białoruskiej sprinterce, Kryscinie Cimanouskiej. W ocenie Wąsika władze Białorusi posługują się migrantami jako „żywą bronią”.

Agnieszka Ziemska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -