piątek, 3 maja, 2024

Stan Borys w Trenton

W niedzielę, 11 czerwca, 199. Salon Artystyczny w Druch Art Gallery w Trenton, NJ przyjął pod swój dach gościa zupełnie niezwykłego – legendę polskiej piosenki i poetę Stana Borysa. Spotkanie odbyło się dokładnie w tym samym czasie, w którym w Polsce miał miejsce 60. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W Trenton świętowano jednak inny jubileusz – 50. rocznicę wykonania słynnej piosenki „Jaskółka uwięziona”.

Sala wypełniła się gośćmi do ostatniego miejsca. Ryszard Druch przywitał gwiazdę oraz wraz z Elżbietą Kieszczyńską, założycielką Przytuliska Literacko-Artystycznego, które było współorganizatorem tego spotkania, wręczył Stanowi Borysowi pamiątkową statuetkę oraz kwiaty. Rozmowę z gościem prowadziła Ella Wojczak.

Stan Borys chętnie odpowiadał na pytania, dzielił się wspomnieniami, czytał wiersze ze swojego tomiku poezji „Daleko donikąd” oraz recytował z pamięci Norwida! Był z publicznością całym sobą, chcąc podzielić się przemyśleniami, doświadczeniem i anegdotami z życia. Spotkanie trwało prawie trzy godziny i przez cały ten czas wszyscy obserwowali i słuchali człowieka – erudytę, indywidualistę o wielkim sercu, gwiazdora estrady o przejmującym głosie i wybitnej interpretacji.

Ale Stan Borys to również miłośnik tenisa, poeta, aktor i wielbiciel twórczości Cypriana Kamila Norwida. W przerwach między kolejnymi pytaniami zaprezentowano piosenki gościa, m.in. „To ziemia”, „Jaskółka uwięziona”, „Zmęczony burz szaleństwem” czy „Popiół i diament”. Każda „odsłona” bohatera wieczoru była ciekawa i inna. Na koniec części oficjalnej Ryszard Druch wręczył Stanowi Borysowi okolicznościowy rysunek wraz ze stosowną inskrypcją. Później był tort, świeczki, odśpiewano gremialnie „100 lat”, zrobiono wiele zdjęć.

Po spotkaniu można było kupić tomik poezji Stana Borysa oraz płyty CD i winylowe, co też licznie zgromadzona publiczność chętnie uczyniła, wiedząc, że może liczyć na autograf artysty. To niedzielne popołudnie na długo pozostanie w sercach wszystkich uczestników. Wydarzenie filmował Thomas Maslowski, a relacja ze spotkania jest dostępna na platformie YouTube.

Przytulisko Literacko-Artystyczne nie tylko organizuje cykliczne spotkania z polskimi pisarzami i artystami w MM Art Studio – Magdalena Majerowicz-Lupiński w Wallington, NJ i w Polskim Instytucie Naukowym na Manhattanie, ale również wyjeżdża „w plener”. Współorganizowało już wykład Ryszarda Drucha w Brooklyn Public Library na Greenpoincie, spotkanie autorskie z Ewą Zadrzyńską-Głowacką w Mariola’s Cafe w Monroe, CT oraz w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z dr hab. Danutą Piątkowską.

Ella Wojczak
Fot. Facebook – Przytulisko Literacko-Artystyczne

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -