niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSpotkanie premiera Morawieckiego z Johnem Kerry

Spotkanie premiera Morawieckiego z Johnem Kerry

Waszemu narodowi należy się wdzięczność za wielką hojność i serdeczność okazaną uchodźcom z Ukrainy – powiedział we wtorek na początku spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry. Podziękował za przywództwo, którym wykazała się Polska.

Premier RP Mateusz Morawiecki (P) oraz specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry (L) podczas spotkania w KPRM w Warszawie, 12 lipca. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Kerry i Morawiecki spotkali się we wtorek po południu w Warszawie. Przed spotkaniem rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że głównymi tematami tej rozmowy będą kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także sytuacją geopolityczną.

Kerry na otwartym dla mediów początku spotkania wyraził wdzięczność za postawę Polski wobec uchodźców z Ukrainy.

„Dziękuję bardzo za to przywództwo, które wykazała Polska. Uważam, że waszemu narodowi należy się wdzięczność za wielką hojność i serdeczność okazaną uchodźcom z Ukrainy. Otwarliście swoje serca i swoje dusze wobec tych osób, które tak bardzo cierpią” – powiedział.

Kerry mówił także, iż Polska „podejmuje realne kroki, by przyczynić się do transformacji energetycznej. „Obserwowałem elektryczne autobusy poruszające się po mieście i ta transformacja prowadzi również do powstawania miejsc pracy, ale też do budowania czystszej i lepszej przyszłości” – podkreślił.

Stwierdził, że „wyzwaniem dla nas wszystkich obecnie jest to, że żadne państwo nie jest w stanie rozwiązać problemu samodzielnie”. „Wszyscy wspólnie będziemy musieli brać udział w tej transformacji, ograniczać emisję, a tymczasem nie robimy takich postępów jak powinniśmy, więc będziemy o tym rozmawiać” – dodał.

Kerry podkreślił że choć szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow odbył się przed rosyjską inwazją na Ukrainę, to „kryzys klimatyczny nie zatrzymał się ze względu na inwazję, na wojnę, więc musimy również kontynuować wysiłki na rzecz klimatu w dobrze przemyślany sposób”.

wni/mok/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -