niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaZnani i LubianiSpektakl o gwieździe PRL-u

Spektakl o gwieździe PRL-u

Elżbieta Czyżewska była nazywana „polską Marilyn Monroe” i jedną z najpopularniejszych aktorek lat 60. W kraju zdobyła uznanie jako aktorka komediowa i dramatyczna. Zagrała m.in. u Andrzeja Wajdy.

Fot. Filmoteka Narodowa

W 1966 roku aktorka wyjechała do Stanów Zjednoczonych za swoim mężem wydalonym z Polski przez władze komunistyczne. Po opuszczeniu Polski grała w amerykańskich filmach. Wystąpiła m.in. w „Putney Swope” Roberta Downeya Sr. (1969), „Der Foerste Kreis / Pierwszy krąg” Aleksandra Forda, „Running on Empty” Sidneya Lumeta (1988), „Cadillac Man” Rogera Donaldsona (1990), „Misplaced” Luisa Yansena (1990), „Music Box” / „Pozytywka” Costy Gavrasa (1990), „Kiss Before Dying” / „Pocałunek przed śmiercią” Jamesa Deardena (1991) i „Coming Soon” Colette Burson (1999). Wystąpiła także w dwóch serialach amerykańskich: jako dr G. Shapiro w odcinku „Was It Good For You?” (1999) w „Seksie w wielkim mieście” i jako Katrina w odcinku „Jimmy’s Mountain” (2000) w „Third Watch”.

Z czasem aktorka została w zapomniana w Polsce, a pamięć jej postaci przywrócił serial „Osiecka” za sprawą aktorki Barbary Garstki, która wcieliła się w rolę gwiazdy. Historia Czyżewskiej i grana rola zainspirowały aktorkę do stworzenia spektaklu „Najszczęśliwszy dzień”, którego premiera odbyła się 5 kwietnia w Teatrze Kamienica. 1 i 2 czerwca spektakl będzie można zobaczyć również w Teatrze VARIETE.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -