poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaZnani i LubianiDwie dekady temu odszedł Jacek Kaczmarski

Dwie dekady temu odszedł Jacek Kaczmarski

10 kwietnia minęło 20 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego, kompozytora, piosenkarza, gitarzysty, nazywanego bardem Solidarności, stanu wojennego, autora takich piosenek jak „Mury”, „Obława” i „Nasza klasa”.

Piosenki Jacka Kaczmarskiego podnosiły ludzi na duchu w czasach stanu wojennego. Fot. jacekkaczmarski/facebook

Urodził się w Warszawie w 1957 roku, studiował polonistykę. W czasie swego 47-letniego życia napisał około 600 wierszy, pięć powieści, wydał ponad 20 płyt. W piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, nawiązywał do walki społeczeństwa z systemem totalitarnym. Należał do popularnego tria z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim.

Swe kompozycje wykonywał tak w mieszkaniach przyjaciół, jak i w salach koncertowych. W latach 80. ogromną popularność – zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym –- przyniosła mu pieśń „Mury” z 1978 roku (nawiązująca do utworu katalońskiego barda Lluísa Llacha). Piosenka stała się hymnem „Solidarności”, a Kaczmarskiego okrzyknięto „bardem opozycji”.

Od 1981 roku przebywał na emigracji, koncertował w Europie i Ameryce. Po upadku PRL-u wrócił do kraju. Od 1995 roku przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty.

Jacek Kaczmarski zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową. Pogrzeb odbył się na warszawskich Powązkach. – Nie godzimy się na tę śmierć. Ona zawsze przychodzi za wcześnie – mówił ojciec Wacław Oszajca, który odprawiał mszę świętą.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -