poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceRuszyła akcja „Podziękujmy za służbę”

Ruszyła akcja „Podziękujmy za służbę”

W połowie sierpnia Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku ogłosił akcję „Podziękujmy za służbę”, której celem jest podziękowanie polonijnym pracownikom ochrony zdrowia, służbom mundurowym oraz innym osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w walce z pandemią w nowojorskim okręgu konsularnym.

Mieszkanka Jersey City Regina Klimczuk, pokazana w ramach akcji #Polonia4Neighbours, przy użyciu własnych materiałów szyła maseczki i czapki. Setki z nich przekazała do Szpitala w Hackensack w New Jersey. Fot. Konsulat RP w Nowym Jorku

Zasłużone osoby nominować może każdy, należy w tym celu wypełnić specjalny formularz i przesłać go do Konsulatu RP w Nowym Jorku do 31 sierpnia. Konsulat w ten sposób chce docenić ludzi,  którzy zasługują na docenienie i wdzięczność, „aby w sposób symboliczny podziękować im za ich służbę, przekazując wyrazy uznania” – czytamy w komunikacie prasowym konsulatu. – Są wokół nas ludzie, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo naszych społeczności i dokładają wszelkich starań, by pokonać pandemię. Pracownicy służby zdrowia, policjanci i strażacy, opiekunowie osób chorych i starszych. To właśnie ich działania pozwalają dzisiaj z nadzieją myśleć o przyszłości – skomentował akcję Konsul Generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

W akcji „Podziękujmy za służbę” zgłaszać można osoby  z nowojorskiego okręgu konsularnego, który obejmuje stany: Connecticut, Delaware, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Rhode Island oraz Vermont. Zasłużonych kandydatów z tych stanów można zgłaszać za pomocą specjalnego formularza, który znajduje się na tutaj. Wypełnione formularze wysłać można do 31 sierpnia mailowo na adres newyork.publicaffairs@msz.gov.pl. Zgłaszać można osoby pełnoletnie, z obywatelstwem polskim bądź amerykańskim, które są szczególnie zasłużone dla wspólnoty polonijnej w walce z pandemią. W przypadku kilku zgłoszeń należy wypełnić osobny formularz na każdego kandydata.

Akcja „Podziękujmy za służbę” nie jest pierwszą inicjatywą polskiej dyplomacji mającą na celu docenienie wkładu Polonii w walkę z pandemią. W kwietniu ubiegłego roku Konsul Generalny Adrian Kubicki zachęcał Polaków do włączenia się do akcji #Polonia4Neighbours, która zainicjowana została przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych aby promować działania pomocowe wspierające lokalne społeczności, władze bądź służbę zdrowia w czasie szczytu pandemii. W ramach akcji pokazano wiele przykładów Polaków na całym świecie, którzy aktywnie wspierali swoje lokalne (i nie tylko polonijne) społeczeństwa poszkodowane przez pandemię i jej skutki w codziennym życiu.

Takich przykładów było też wiele w nowojorskim okręgu konsularnym. Polonia na Long Island, w New Britain w Connecticut, w Jersey City w New Jersey i wielu innych miejscowościach szyła maseczki, kiedy ich dostępność w pierwszych miesiącach pandemii była niezwykle ograniczona. Dzięki wsparciu Polsko – Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej do seniorów w Nowym Jorku oraz Connecticut dowożone były paczki z żywnością i podstawowymi przyborami w czasie, kiedy istniały ograniczone możliwości wychodzenia z domu, a często też takich właśnie rzeczy brakowało w sklepach. Akcje te były lokalne, spontaniczne i wynikały z potrzeby rodaków mieszkających w naszym okręgu konsularnym, aby nieść pomoc osobom w potrzebie w tym nadzwyczajnym czasie. W większości przypadków akcje te nie koncentrowały się tylko na Polonii, lecz na całych lokalnych społecznościach. Maseczki szyte przez Polonię dostarczane były do szpitali, policjantów i strażaków.

W nowojorskim okręgu konsularnym Polacy są również licznie reprezentowani w służbach zdrowia i w służbach mundurowych, i historii o ich zaangażowaniu, oddaniu i heroizmie w czasie pandemii jest zapewne wiele. Dlatego zachęcamy naszych Czytelników do włączenia się do akcji „Podziękujmy za służbę”, aby Polonia mogła usłyszeć o tych wyjątkowych osobach, docenić ich poświęcenie i tym samym zainspirować innych do naśladowania.

Darek Barcikowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -