wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaPoloniaPolonia w Ameryce„Orły Dwóch Bratnich Narodów”

„Orły Dwóch Bratnich Narodów”

W Cleveland, OH odsłonięto pomnik dłuta śp. Andrzeja Pityńskiego.

Twórcą pomnika jest śp. Andrzej Pityński. Fot. KG w NY

„Pomniki, to kamienie milowe w historii Narodu” – mawiał Mistrz Pityński, polski rzeźbiarz, żyjący i tworzący w USA. To właśnie on jest autorem monumentalnych rzeźb, które wpisały się zarówno w historię amerykańskiej Polonii, jak i w pejzaż Ameryki. Do jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł można zaliczyć pomnik „Partyzanci” w Bostonie, będący pierwszym na świecie pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym, upamiętniający zbrodnię katyńską pomnik Katyń 1940 w Jersey City, NJ czy sylwetkę „Mściciela” na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie. Andrzej Pityński zmarł we wrześniu zeszłego roku, ale jego twórczość na zawsze pozostanie świadectwem jego talentu i patriotyzmu. W dodatku okazuje się, że wciąż dołączają do tego zbioru kolejne dzieła.

W uroczystym odsłonięciu pomnika udział wzięli konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki i ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders. Fot. KG w NY

Na początku sierpnia w Cleveland, Ohio odsłonięty został pomnik pt. „Orły Dwóch Bratnich Narodów” autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Jest to pomnik przedstawiający polskiego orła i amerykańskiego orła bielika, łączących się w locie, symbolizując więzi między dwoma narodami.

W uroczystym odsłonięciu monumentu wzięła udział ambasador Polski we Włoszech i córka gen. Władysława Andersa Anna Maria Anders oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -